PPF nabídne drobným akcionářům O2 odkup akcií za 277 korun

Graf 19. 11. 2014.

Graf 19. 11. 2014. Zdroj: vagaday@mf.cz

Drobným akcionářům O2 nabídne skupina PPF vykoupení jejich akcií za cenu, kterou uplatnila při povinném odkupu v červnu po odečtení vyplacené dividendy 18 korun. Fyzické osoby, které byly akcionáři k 15. srpnu, budou moci nabídnout maximálně 200 akcií po 277,15 Kč za cenný papír. Operátor si také pojistil používání ochranné známky O2 v ČR a na Slovensku na dalších až sedm let.

PPF ovládá prostřednictvím firem PPF Arena 2 a PPF A3 celkem 83,15 procenta O2 Czech Republic. Majoritní podíl 65,9 procenta koupila na začátku roku od španělské Telefóniky, další akcie získala v rámci povinného odkupu nebo později vykoupením podílů od významných minoritních akcionářů. Kurz akcií O2 byl v úterý kolem 211 korun za cenný papír, tedy 66 korun pod nabídnutou cenou.

Podle PPF nepůjde o standardní veřejnou nabídku odkupu pro všechny akcionáře, ale bude určená jen pro fyzické osoby. Podle zákona tak firma bude moci vykoupit maximálně jedno procento akcií. PPF předpokládá, že nabídka se v praxi bude týkat přibližně 40 tisíc drobných akcionářů. Ti mohli v rámci kuponové privatizace v 90. letech získat zhruba 100 současných akcií O2.

Vývoj akcií O2 na pražské burze za posledních 5 let:Graf 19. 11. 2014.Graf 19. 11. 2014.|vagaday@mf.cz

„Nabídka je určena především drobným akcionářům, kteří své akcie získali v kuponové privatizaci. Chceme postupovat maximálně korektně, a proto těmto drobným akcionářům, kteří nejsou profesionálními investory, dáváme druhou šanci na prodej akcií za cenu, která odpovídá ceně při tzv. povinném odkupu,“ uvedl majoritní vlastník PPF Petr Kellner.

Technicky se akcie budou vykupovat obdobně jako při povinné nabídce převzetí v červnu letošního roku, tedy prostřednictví PPF banky a bude třeba doložit stejné dokumenty jako v případě povinné nabídky. Lhůta pro akceptování nabídky je od 1. prosince 2014 do 16. ledna 2015.

O2 si pojistila používání svého názvu
Vedení společnosti rozhodlo o využití opce na prodloužení doby využívání názvu O2 od Telefóniky o rok do 27. ledna 2019. Zároveň získá opci na další tři roky, tedy možnost využívat název až do začátku roku 2022. Podmínkou využití opce je, že společnost jednorázově uhradí splátky za celé původní období využívání známky. Zároveň se sníží celková výše ceny za ochrannou známku.
Na splacení obchodních závazků s Telefónikou, které mimo jiné zahrnují platbu za název O2, ale i například platby za společný nákup roamingu, si firma vezme úvěr do čtyř miliard korun. Jeho splatnost bude šest měsíců s možností prodloužení o dalších šest měsíců.
Orgány společnosti zároveň schválily zprávu představenstva. Ta specifikuje předpoklady a podmínky, za kterých poskytne až do 24,8 miliardy korun se splatností sedm let. Úrok z úvěru musí být vyšší než úrok z půjčky, který si bude muset vzít O2. O poskytnutí peněz musí ještě rozhodnout valná hromada O2, která se podle neoficiálních informací bude konat v polovině prosince.
PPF získala majoritní podíl v O2 od španělské Telefóniky na začátku letošního roku. Za 65,9 procenta akcií zaplatila 63,6 miliardy korun. V současnosti PPF vlastní přes 83 procent akcií O2.

Kellner parceluje O2. PPF některou z nových divizí nejspíš prodá Číňanům