Rijád a Moskva chtějí pokračovat ve snižování těžby ropy až od příštího roku | E15.cz

Rijád a Moskva chtějí pokračovat ve snižování těžby ropy až od příštího roku

Rijád a Moskva chtějí pokračovat ve snižování těžby ropy až od příštího roku
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Wikimedia

ČTK

Saúdská Arábie a Rusko se shodly na potřebě prodloužit dohodu o omezení těžby ropy až do března 2018 s cílem nastolit rovnováhu na světovém trhu. Podmínky dalšího kola snižování těžby budou stejné jako ve stávající dohodě, upřesnil saúdskoarabský ministr Chálid al-Fálih na společném briefingu s Alexandrem Novakem.

Ve společném prohlášení ministři uvedli, že udělají všechno pro to, aby světové zásoby ropy klesly na úroveň pětiletého průměru. Vyjádřili rovněž optimismus, že je ostatní producenti podpoří.

V reakci tuto zprávu se ceny ropy na asijských burzách zvýšily o více než 1,5 procenta. Podle stávající dohody Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jejímž lídrem Saúdská Arábie v zásadě je, a další producentské státy včetně Ruska přislíbily snížit těžbu ropy v letošním prvním pololetí o téměř 1,8 milionu barelů denně.

VIDEO: Rusové kvůli slabému rublu budují nové zlaté doly

Ropné velmoci jsou nyní nuceny zvážit prodloužení svých závazků, neboť nabídka na trhu navzdory dohodě nepolevuje a ceny skomírají na 50 dolarech za barel.

Rusko je největším světovým producentem ropy, zatímco Saúdská Arábie je jejím největším exportérem. Společně kontrolují denní produkci ve výši 20 milionů barelů, což představuje pětinu světové spotřeby, uvedla agentura Reuters.

Thor pronikl k srdci islandské sopky, jde o nejhlubší geotermální vrt světa

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!