VIDEO: Rusové kvůli slabému rublu budují nové zlaté doly | E15.cz

VIDEO: Rusové kvůli slabému rublu budují nové zlaté doly

Video se připravuje ...

paj, reuters

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vyčerpaná ložiska zlata a slabá měna nutí ruské producenty k expanzi těžby. Producenti už se nemůžou spoléhat na zlato v blízkosti povrchu a musí kvůli tomu hloubit doly. V příštích dvou letech by se jich mělo otevřít hned několik.

Jeden z nich se nachází u vesničky Ojmjakon na východní Sibiři a bude prvním dolem otevřeným v Jakutské oblasti od pádu Sovětského svazu. Vlastní ho společnost GV Gold, mezi jejímiž akcionáři je americký fond BlackRock nebo Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj.

Investice v první fázi dosáhla 113 milionů dolarů. Nový důl u Ojmjakonu by měl začít fungovat od června. Měl by produkovat tři tuny zlata ročně.

Jakutsko je obtížně dopravně dostupné a teploty tu klesají pod padesát stupňů Celsia. Za Sovětského svazu se tu nacházely pracovní tábory, v nichž vězni rýžovali zlato holýma rukama.

Rusko je s 297 tunami třetím největším těžařem zlata na světě, za Čínou a Austrálií. Čtvrté jsou Spojené státy. Ceny zlata s 1285 dolary za unci sice klesly od vrcholu v roce 2011 o třetinu, slabý rubl ale v Rusku podporuje zahraniční investice.

Autor: paj, reuters

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery