Rok rekordních dividend. Firmy loni poprvé vyplatily přes bilion dolarů | E15.cz

Rok rekordních dividend. Firmy loni poprvé vyplatily přes bilion dolarů

Rok rekordních dividend. Firmy loni poprvé vyplatily přes bilion dolarů
Burza v New Yorku
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK
nos

Nejvíce peněz na dividendách vyplácejí firmy ze Severní Ameriky, jako ExxonMobil a General Electric. Na celkové částce měly zhruba třetinový podíl. Naopak se snížil podíl firem z Japonska a kontinentální Evropy.

Společnosti s akciemi na burze po celém světě loni vyplatily na dividendách 1,03 bilionu dolarů (20,5 bilionu korun). Vůbec poprvé tak výplata dividend překonala hranici jednoho bilionu dolarů. Proti roku 2009 se částka vyplacená na dividendách zvýšila o více než 40 procent.

Významný růst zaznamenaly hlavně rozvíjející se trhy. Výplata dividend v kontinentální Evropě naopak poněkud slábne, ukázala zpráva. Zvyšují se příspěvky od finančního sektoru, protože banky zažínají po úvěrové krizi oživovat. Vyšší dividendy vyplácí také technologický sektor, protože firmy jako Apple odpovídají na zvyšující se tlak investorů, aby vydaly více peněz ze své obrovské nahromaděné hotovosti. Píše o tom list Financial Times s odvoláním na analýzu společnosti Henderson Global Investors.

Evropské firmy vyplatily méně

Finanční společnosti se na celkové hodnotě vyplacených dividend v roce 2009 podílely 17 procenty, loni to bylo již 21 procent. Naopak podíl energetických firem se snížil z více než osmi procent na pět procent. Výše dividend od firem z rozvíjejících se zemí byla loni více než dvojnásobná ve srovnání s rokem 2009.

Podíl firem z Evropy bez Británie loni klesl na více než pětinu z téměř 30 procent v roce 2009. Rozdílný výkon v jednotlivých regionech částečně odráží různé priority firem, dodal FT.

Hodnocení zahrnuje veškeré dividendy vyplacené firmou, nejen ty, které platí vnějším akcionářům. Do celkové výše jsou tak zahrnuté i platby vládám a rodinám, které vlastní velké podíly ve firmách.

Které trhy letos přinesou největší investiční příležitosti

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!