Ropa klesla na nové pětileté minimum - pod 67 dolarů | E15.cz

Ropa klesla na nové pětileté minimum - pod 67 dolarů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světové ceny ropy dnes opět výrazně klesají a severomořská ropa Brent poprvé za více než pět let sestoupila pod 67 dolarů za barel. Investoři tím reagují na předpovědi pokračujícího převisu nabídky nad poptávkou a dalšího cenového poklesu. Tento postoj plyne zejména z rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) těžbu navzdory výraznému poklesu cen neomezovat.

Brent zlevnil až na 66,09 dolaru za barel, což byla nejnižší úroveň od října 2009, a na páteční závěr ztrácel téměř tři dolary. Americká lehká ropa WTI ztratila 2,66 dolaru na 63,18 USD, a sestoupila tak na nové minimum od července 2009.

Americká investiční banka Morgan Stanley předpověděla, že průměrná cena ropy Brent v příštím roce klesne na 70 dolarů, což je 28 dolarů pod její dosavadní předpovědí. Během příštího roku by přitom ropa mohla zlevnit až na 43 dolarů, upozorňuje banka.

„Bez intervence OPEC hrozí trhu nerovnováha, převis nabídky nad poptávkou bude pravděpodobně vrcholit ve druhém čtvrtletí příštího roku,“ uvedl analytik banky Adam Longson. Odhad průměrné ceny ropy Brent pro rok 2016 Morgan Stanley snížila o 14 dolarů na 88 dolarů.

Také šéf kuvajtské státní ropné společnosti dnes předpověděl, že ceny ropy zůstanou nejméně šest měsíců kolem 65 dolarů za barel.

Vývoj ceny ropy Brent

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů kartelu OPEC o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny ropy. Postup Rijádu posílil spekulace, že Saúdové chtějí pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech.

Těžba z amerických břidlic zatím významnější útlum nevykazuje. Podle konzultační společnosti Baker Hughes se minulý týden v USA začaly připravovat tři nové vrty. „Byl to sice jen malý nárůst, nicméně to byl i přes prudký pokles cen stále ještě růst,“ řekl agentuře Reuters analytik Commerzbank Carsten Fritsch.

Igor Záruba: Na ropné skluzavce

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah