Rubl se propadl na nová minima, Rusové ale dolary nenakupují | E15.cz

Rubl se propadl na nová minima, Rusové ale dolary nenakupují

Směnárna v Moskvě
Směnárna v Moskvě
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský rubl pod tlakem vytrvalého propadu cen ropy sestoupil na nové rekordní minimum. Prorazil tak dosavadní nejnižší úroveň, na niž se dostal na konci roku 2014. Pád cen ropy prohlubuje obavy investorů z dalšího poklesu ruské ekonomiky, která je závislá na příjmech z prodeje ropy a zemního plynu. Od počátku roku rubl proti dolaru ztrácí devět procent.

Kurz ruské měny ke konci obchodování klesl o tři procenta až na 81,07 rublu za dolar a proti euru oslabil stejným tempem na 88,44 rublu za euro. Dosavadní rekordní minimum zaznamenal rubl v prosinci 2014, kdy se pod tlakem západních sankcí uvalených na Rusko kvůli ukrajinské krizi propadl na 80,10 rublu za dolar.

Na rozdíl od předešlých vln propadů měny se dnes na moskevských ulicích neprojevovala panika v podobě masových nákupů dolarů, píše agentura Reuters. Mnozí Rusové si prý už osvojili vůči poklesu rublu fatalistický přístup.

Kurz rublu vůči americkému dolaru Zdroj: euroinvestor.com

Kvůli dalšímu oslabování měny bude muset centrální banka odložit snižování úrokových sazeb, které ruská ekonomika potřebuje ke svému oživení. Propad rublu vede k vzestupu cen dováženého zboží, což zvyšuje inflaci. Centrální banka v první polovině loňského roku sazby výrazně snižovala, v červenci s tím však přestala.

Ruská ekonomika loni klesla podle odhadů o 3,9 procenta. Mezinárodní měnový fond v úterý Rusku předpověděl pro letošní rok jednoprocentní pokles. Ceny ropy dnes klesly na nová minima od roku 2003. Od počátku roku ztratily už asi 25 procent a sestoupily pod hranici 30 dolarů za barel.

Vývoj ceny ropy Brent Zdroj: euroinvestor.com

Propadala se i aktiva na dalších ruských finančních trzích. Akciový index RTS, jehož hodnota se měří v dolarech, oslaboval odpoledne o více než čtyři procenta a rublový index MICEX ztrácel před závěrem 1,2 procenta.

Akciový index RTS Zdroj: euroinvestor.com

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah