Ruská měna slábne. Poprvé v historii se propadla pod 40 rublů za dolar | E15.cz

Ruská měna slábne. Poprvé v historii se propadla pod 40 rublů za dolar

Ruská měna slábne. Poprvé v historii se propadla pod 40 rublů za dolar
rubly, ilustrační foto
• 
ZDROJ: http://www.background-free.com/

ČTK

Kurz rublu vůči dolaru poprvé v historii prolomil hranici 40 rublů za dolar. Rubl je pod tlakem již několik měsíců kvůli sankcím uvaleným na Rusko v souvislosti s ukrajinskou krizí, poklesu cen ropy a vysoké poptávce po dolarech od ruských firem, které nemají přístup na zahraniční kapitálové trhy.

Podle zprávy se těsně po otevření trhu rubl prodával v rozmezí 39,99 až 40,025 rublu za dolar. Střední kurz dolaru činil 40,015 rublu, což bylo o šest kopějek více, než činila páteční závěrečná cena. Podle agentury Reuter se rubl dotkl až nového rekordního minima 40,05 za dolar. V minulém čtvrtletí rubl vůči dolaru klesl o 14 procent. Euro vůči rublu posílilo o 16 kopějek na 50,1 rublu. Vůči koši měn složeného z eura a dolaru rubl oslabil o 10,5 kopějky na 44,55 rublu.

Vývoj ruského rublu vůči americkému dolaru za posledních 5 let

Graf 6. 10. 2014.Graf 6. 10. 2014.Autor: lemesani@mf.cz

Analytici upozorňují, že rubl klesl na rekordní minimum druhou seanci za sebou a testuje úroveň, při které centrální banka přistupuje k intervencím. K oslabení rublu výrazně přispívá pokles cen ropy nejníže za dva roky. Příjmy z prodeje ropy a zemního plynu tvoří zhruba polovinu příjmů ruského rozpočtu.

Ruské akcie posilují

„Pokles cen ropy pod 92 dolarů za barel není možné ignorovat,“ uvedl ekonom ING Dmitrij Polevoj. „Tlak na rubl bude tento týden pokračovat.“ Příměří na Ukrajině podepsané na začátku září sice výrazně zmírnilo krveprolití, stále je však v některých oblastech v menším měřítku porušováno. „Situace na východě Ukrajiny, zvláště blízko doněckého letiště, se prudce zhoršila, což vedlo k obnovení diskuse o dalších sankcích Evropské unie,“ citovala agentura Bloomberg vyjádření analytiků Sberbank. Rusko nadále popírá, že by dodávalo zbraně rebelům v Doněcku a Luhansku nebo posílalo do oblasti vojáky, tanky a dělostřelectvo.

Ruské akcie však dopoledne převážně posilovaly a indexy RTS a MICEX si připsaly více než jedno procento. Přispělo k tomu oživení zájmu investorů na globálních trzích o rizikovější investice. Z hlavních firem akcie Sberbak a plynárenské skupiny Gazprom zpevnily o více než procento.

Vývoj ruského indexu MICEX za posledních 5 let

Zdroj: bloomberg.com

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!