Souboj federálů. V USA je ve hře dohled nad bitcoinem, kryptoburzami i platformami | e15.cz

Souboj federálů. V USA je ve hře dohled nad bitcoinem, kryptoburzami i platformami

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase by v budoucnu mohla spadat pod dohled federální Commodity Futures Trading Commission. Ve hře však zůstává Securities and Exchange Commission.
Největší americká kryptoměnová burza Coinbase by v budoucnu mohla spadat pod dohled federální Commodity Futures Trading Commission. Ve hře však zůstává Securities and Exchange Commission.
• 
ZDROJ: profimedia
Jaroslav Krejčí

Jaroslav Krejčí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Mocné federální úřady svádějí boj o to, kdo bude mít větší vliv a moc v oblasti dohledu nad kryptoměnovým trhem ve Spojených státech.

Aktuálně to vypadá, že by navrch mohla mít Commodity Futures Trading Commission, tedy instituce dohlížející na komoditní a derivátové trhy. Do jejího pole působnosti by se podle návrhu, který projednává Senát amerického Kongresu, mohla dostat i nejpopulárnější digitální měna bitcoin. Otázkou je, zda se to bude líbit Securities and Exchange Commission, tedy Komisi pro cenné papíry, jejíž šéf Gary Gensler je v oblasti regulace kryptoaktiv velmi činný.  

Video se připravuje ...
Kryptoměna ethereum

Senátní návrh počítá s tím, že CFTC bude mít na starosti regulaci bitcoinu a etherea a také pod ni budou spadat online platformy, respektive burzy, na kterých se s digitálními měnami a tokeny obchoduje. Společnosti, jako například největší americká kryptoburza Coinbase, by se tak musely registrovat právě u CFTC. Ta už dohlíží na trhy a burzy nabízející obchodování s termínovými kontrakty na bitcoin a ethereum. 

Podle senátorky Debbie Stabenowové, která patří mezi předkladatele návrhu, kryptotrhům v USA schází v porovnání s tradičními finančními trhy transparentnost a zodpovědnost jednotlivých účastníků. „Proto se snažíme o vyplnění mezer v regulacích a chceme nastavit jasná pravidla, která ochrání zákazníky a zajistí, aby byl finanční systém bezpečný,“ citoval senátorku, která předsedá zemědělskému výboru, list The Washington Post. CFTC spadá právě pod její výbor.

Pro CFTC, která je z hlediska počtu zaměstnanců i rozpočtu menší než Komise pro cenné papíry (SEC), by případné schválení zákona znamenalo vedle většího vlivu značné zvýšení rozpočtu a počtu úředníků. Částečně by se na tom podílely i firmy z prostředí krypta, které by spadaly pod novou regulaci. V současnosti CFTC dohlíží například na trhy s termínovými kontrakty, na zemědělské a energetické komodity včetně ropy a také na komplexnější derivátové produkty.

Trhy s kryptoměnami a digitální aktivity dosud nejsou v USA příliš regulované, což vytváří prostor pro různé podvody a manipulace s cenami. Přitom bitcoin vznikl již před třinácti lety.

Například Komise pro cenné papíry se opírá při svých krocích o zákony a pravidla upravující fungování finančních trhů a cenných papírů, které vznikly již ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století. V posledních měsících snahy o získání nových pravomocí zintenzivnil mimo jiné propad cen kryptoměn a krachy některých významných projektů, například poskytovatele kryptopůjček Celsius Network. V Senátu i dolní komoře Kongresu se tak objevilo několik návrhů nových pravidel.

Návrh senátorky Stabenowové (demokratka) na posílení pravomocí CFTC nejspíše vyplývá z toho, že tento úřad řídí bývalý člen jejího týmu a spolustraník Rostin Behman. List Wall Street Journal v této souvislosti uvedl, že předseda CFTC na přípravě zákona se senátorkou a dalšími předkladateli úzce spolupracoval.

Pozadu však nechce zůstat ani předseda SEC Gary Gensler. Ten požaduje, aby se obchodní platformy a burzy, jež nabízejí obchodování s kryptoměnami a tokeny, tedy například Coinbase, musely registrovat u jeho instituce. V takovém případě by měly stejnou míru dohledu jako tradiční akciové burzy typu New York Stock Exchange či Nasdaq. Již v květnu mimochodem Komise pro cenné papíry zvýšila počet zaměstnanců divize, která má kryptotrhy na starosti. 

SEC mimo jiné prošetřuje burzu Coinbase, zda nenabízí klientům digitální tokeny, které by měly být zaregistrovány jako cenné papíry. V takovém případě by společnost spadala pod dohled SEC, a to na základě zmíněných zákonů z první poloviny minulého století, jež definují pojem cenný papír a nabízení investic. Důležité je v tomto ohledu také rozhodnutí federálního Nejvyššího soudu z roku 1946, které obsahuje takzvaný Howeyho test.

Na rozdíl od USA je v oblasti tvorby pravidel kryptoměnových trhů Evropská unie dále. Pravděpodobně od roku 2023 vejde ve členských zemích v platnost regulace Markets in Crypto Assets (MiCA), jež sjednotí pravidla evropského kryptobyznysu. Pravidla se budou týkat mimo jiné provozovatelů kryptoburz, směnáren, bitcoinmatů či vydavatelů tokenů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah