Tíhu doby neunesl ani Warren Buffett. Věštec z Omahy přišel o polovinu zisků

Investor Warren Buffett patří mezi nejbohatší lidi v USA. Jeho jmění přesahuje sto miliard dolarů.

Investor Warren Buffett patří mezi nejbohatší lidi v USA. Jeho jmění přesahuje sto miliard dolarů. Zdroj: reuters

Investor Warren Buffett patří mezi nejbohatší lidi v USA. Jeho jmění přesahuje sto miliard dolarů.
Warren Buffett aneb smysl pro hru
Warren Buffett se svým oblíbený nápojem
4
Fotogalerie

Společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta vykázala za první čtvrtletí meziroční pokles čistého zisku o 53 procent na 5,46 miliardy dolarů, tedy 127,4 miliardy korun. Konglomerát není imunní vůči zpomalující americké ekonomice, napsal zpravodajský server CNBC.

Provozní zisk Berkshire, který zahrnuje zisky z nesčetných podniků, jež smíšený koncern vlastní, jako jsou pojišťovny, železnice a veřejné služby, se meziročně nezměnil a činil 7,04 miliardy dolarů.

O 94 procent na 47 milionů dolarů klesl zisk klíčové divize pojišťovnictví. Berkshire vlastní například pojišťovnu Geico, která pojišťuje automobily, a zajišťovnu General Reinsurance.

Vzhledem k širšímu poklesu trhu vykázala společnost ztrátu 1,58 miliardy dolarů ze svých investic. Buffett však vždy akcionářům doporučuje, aby čtvrtletní výkyvy investic ignorovali.

Zpětný odkup akcií Berkshire v období od ledna do března zpomalil na 3,2 miliardy dolarů z 6,9 miliardy dolarů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021. Společnost byla v uplynulém kvartále velmi aktivní v oblasti akvizic.

Začátkem března Berkshire odhalila 14,6procentní podíl v producentovi ropy a plynu Occidental Petroleum, do kterého investovala asi šest miliard dolarů. Nyní má hodnotu více než sedm miliard dolarů. Téhož měsíce koncern oznámil, že za 11,6 miliardy dolarů koupí pojišťovnu Alleghany. Společnost dále koupila 121 milionů akcií výrobce osobních počítačů a tiskáren HP. Podíl má nyní hodnotu kolem 4,5 miliardy dolarů.

Jedenadevadesátiletý Buffett patří mezi nejbohatší lidi světa a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy. Podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg je Buffett šestým nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě kolem 117 miliard dolarů.