Ukrajinská hřivna klesla na nové minimum, centrální banka zpřísní regulaci | E15.cz

Ukrajinská hřivna klesla na nové minimum, centrální banka zpřísní regulaci

Ukrajinská hřivna klesla na nové minimum, centrální banka zpřísní regulaci
Ukrajinská hřivna
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: DAVID HOLT via Flickr

ČTK

Kurz ukrajinské hřivny kvůli pokračujícím bojům na východě země spadl vůči dolaru o dalších deset procent na nové minimum. Ukrajinská centrální banka v zájmu ochrany měny přikročila k dalšímu zpřísnění pravidel pro nákupy deviz na dovozy.

Ukrajinská měna odpoledne oslabila o 10,3 procenta na 39,51 hřivny za dolar. V loňském roce hřivna ztratila 50 procent a od počátku tohoto roku ztratila už 40 procent, zejména v reakci na to, že centrální banka naznačila přechod k volně plovoucímu kurzu.

V posledních dnech měna ztrácí kvůli pokračujícímu konfliktu v Donbasu, který vyvolává na trhu obavy z krachu dohody o příměří z Minsku.

Souhlas centrální banky nyní budou potřebovat všechny platby za dovozy předem nad 50 tisíc dolarů a dovozci s kontrakty přesahujícími půl milionu dolarů budou muset předložit akreditivy od solidních zahraničních bank. Finanční ústavy budou mít zakázáno půjčovat firmám hřivny za účelem nákupů cizích měn, uvedla centrální banka.

Roční vývoj hřivny k dolaruRoční vývoj hřivny k dolaruAutor: Bloomberg
Roční vývoj hřivny k dolaru

„Nedovolíme, aby se situace vymkla kontrole,“ prohlásila guvernérka banky Valerija Hontarevová. Dodala že pro další oslabování hřivny nejsou žádné zásadní důvody.

Centrální banka počátkem února prudce zvýšila úrokové sazby, aby odvrátila finanční kolaps země a omezila inflaci. Zároveň ale zrušila své devizové aukce, jimiž kontrolovala kurz měny, na což trh zareagoval prudkým znehodnocením hřivny. Banka ale popřela, že zrušení aukcí znamená nastolení plně plovoucího kurzu.

Radek Palata: Kyjev potřebuje zvýšit obranyschopnost

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!