USA odložily rozhodnutí, zda označí Čínu za manipulátora s kurzy | E15.cz

USA odložily rozhodnutí, zda označí Čínu za manipulátora s kurzy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Vláda Spojených států odložila své rozhodnutí o tom, zda Čína manipuluje s kurzem domácí měny, aby získala nepoctivou obchodní výhodu. Vládní zpráva o devizové politice měla být původně zveřejněna v sobotu. Ministerstvo financí se však rozhodlo, že ji představí až po sérii nadcházejících mezinárodních ekonomických schůzek.

Řada amerických zákonodárců již dlouhou dobu upozorňuje, že Čína drží kurz domácí měny záměrně na nízké úrovni, aby poskytla domácím výrobcům výhodu na světovém trhu.

Americký Senát tento týden schválil kontroverzní zákon, jehož cílem je přimět Peking, aby umožnil posílení čínské měny. Zákon má ale nejisté vyhlídky na přijetí ve Sněmovně reprezentantů kvůli obavám z rozpoutání obchodní války s Čínou.

Zastánci navrhované legislativy tvrdí, že posílení čínské měny by snížilo deficit USA v obchodování s Čínou a vytvořilo pro Američany nová pracovní místa. Čína ale opakovaně odmítá obvinění, že její politika je zodpovědná za obchodní nerovnováhu a vysokou míru nezaměstnanosti v USA. Tvrdí, že skutečným viníkem jsou strukturální problémy americké ekonomiky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.