Varování z Davosu. Riziko značného propadu trhů trvá, tvrdí nobelista Shiller | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Varování z Davosu. Riziko značného propadu trhů trvá, tvrdí nobelista Shiller

vaj

Akciové trhy zažívají solidní začátek roku 2019. Držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2013 Robert Shiller ale na Světovém ekonomickém fóru v Davosu podle CNBC upozornil, že hrozba jejich citelného poklesu v letošním roce zdaleka není zažehnána.

„Na svých prognostických schopnostech si příliš nezakládám, ale domnívám se, že existuje riziko medvědího trhu v roce 2019, to ano,“ řekl podle CNBC Shiller s tím, že podobný pohled je v současnosti ve společnosti poměrně pevně ukotven. Právě psychologií a obecnou náladou, kterou se trhy řídí, se ekonom podle svých slov zabývá především.

„Existuje znatelný pocit, že akciové trhy by mohl čekat propad. To přesvědčení vychází z toho, že žádný dlouho nenastal. Přitom jsme byli svědky náznaků splasknutí, ale k žádnému opravdovému ještě nedošlo,“ dodal Shiller.

E-shop Zoot začal jako průšvih. Hrozí, že jako průšvih skončí

S takovým pohledem ale nesouzní například hlavní ekonomický poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Larry Kudlow. Ten počátkem ledna pro agenturu Bloomberg nastínil o poznání optimističtější obrázek slovy, že „na obzoru žádná recese není“.

Medvědím trhem se obecně označuje dlouhodobý, znatelný propad hodnoty aktiv. Konkrétně pak o dvacet a více procent od nedávného cenového vrcholu. Popsaný pokles zaznamenal index S&P 500 v průběhu obchodování 24. prosince. Od začátku roku ale přidal zhruba pět procent.

Jako „odraz mrtvé kočky.“ Autor mimořádně přesné předpovědi bitcoinu věští další pád
Přelomový verdikt. Na rozhodnutí černošického úřadu čekala EU, tvrdí Ondráčka

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!