Volvo míří na burzu. Divize čínského holdingu Geely chce získat až 20 miliard dolarů | e15.cz

Volvo míří na burzu. Divize čínského holdingu Geely chce získat až 20 miliard dolarů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Čínská společnost Geely Holding pokročila v jednání s bankami o tom, že v nadcházejících týdnech uvede na burzu svou divizi Volvo Cars. S odvoláním na tři zdroje o tom píše agentura Reuters. Očekává se, že půjde o jednu z největších primárních veřejných nabídek akcií letos v Evropě. Automobilka Volvo Cars chce podle zdrojů při vstupu na burzu ve Stockholmu dosáhnout ohodnocení kolem 20 miliard dolarů (428,8 miliardy korun). Jeden ze zdrojů uvedl, že IPO je plánovaná na konec září.

Další ze zdrojů ohledně ohodnocení zmínil pásmo v rozsahu 20 až 30 miliard dolarů. Třetí ze zdrojů s ohledem na výhled tržeb švédské automobilky konstatoval, že realističtější odhad se pohybuje kolem 16 miliard dolarů.

Transakci vedou banky Goldman Sachs a SEB a podílejí se na ní i další finanční ústavy, včetně BNP Paribas, Carnegie a HSBC, dodaly zdroje. Automobilka Volvo Cars se k věci odmítla vyjádřit, její mateřská firma Geely Holdings zatím na žádost o komentář nereagovala.

Společnost Geely automobilku Volvo Cars koupila v roce 2010 od amerického koncernu Ford Motor. Ten převzal Volvo Cars v roce 1999 od švédské skupiny Volvo, která se teď soustředí na výrobu nákladních aut. Geely chtěla akcie Volvo Cars na burze nabídnout už v roce 2018, ale od svého plánu později upustila. Rozhodnutí odůvodnila obchodním napětím a poklesem akcií automobilového průmyslu.

Tradiční výrobci automobilů v posledních letech upadli v nemilost, mezi nejhodnotnější společnosti na světě se vyšvihl americký výrobce elektromobilů Tesla, připomíná Reuters. Mnoho evropských firem se přeorientovalo na elektrický sektor, včetně společnosti Volvo Cars, která si klade za cíl vyrábět do roku 2030 pouze plně elektrické vozy a vlastní podíl 49,5 procenta ve výrobci elektromobilů Polestar.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah