Zadlužená Premiot Group skončila v úpadku. Běží lhůta pro přihlášení pohledávek

Zdroj: Tereza Kovandová

Insolvenční řízení vůči investiční a realitní společnosti Premiot Group, která není schopná splácet své závazky vůči držitelům dluhopisů a směnek, přešlo do další fáze. Městský soud v Praze minulý týden vydal rozhodnutí o úpadku. Majitel Premiot Group Ondrej Spodniak s tím nesouhlasí. Věřitelé nyní mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky.

Premiot Group zastřešuje řadu firem, které v souhrnu dluží investorům přinejmenším vyšší stovky milionů korun za nesplacené dluhopisy. Vlastníků problémových cenných papírů je přes tři tisíce, a to nejen z Česka, ale také ze Slovenska a Maďarska. Konkrétně v případě Premiot Group vyplývají závazky zejména ze směnek, jimiž se společnost zavázala za dluhy dceřiných firem, které vydávaly dluhopisy. Zejména pak jde o Premiot obchodní, jejíž původní název byl Europa Investment Property.

„Prohlášením úpadku soud osvědčil skutečnost, že Premiot není schopen plnit své závazky vůči svým věřitelům. Jde o zásadní zprávu, neboť se jedná o první prohlášení úpadku v rámci skupiny iniciované věřiteli – poškozenými investory a přímo na společnost ovládající celou skupinu Premiot,“ řekl e15 Dominik Fries z advokátní kanceláře KLB Legal. Vedle ní zájmy věřitelů zastupují například také Fabian & Partners, MDH Legal či kancelář Jana Langmeiera.  

„Soud prohlásil úpadek poté, co jsme jménem několika našich klientů podali insolvenční návrh, ke kterému podali přihlášky další věřitelé. Dlužník nijak na tento návrh nereagoval, čímž byly prokázány zákonné náležitosti úpadku,“ dodal Fries. 

Samotná Premiot Group, tedy matka celé skupiny zastřešující desítky firem, sice  vydala malý objem dluhopisů, ale vystupovala jako směnečný ručitel u větších úpisů dluhopisů investory napříč celou skupinou Premiot. Investoři, kteří vlastní směnky, tak mohou svoji pohledávku uplatnit i u směnečného ručitele Premiot Group.

„Je třeba si uvědomit, že od 23. srpna běží přísná dvouměsíční lhůta, dokdy je možné přihlásit svoji pohledávku a její zmeškání zabrání jakékoliv další možnosti ji dále uplatnit,“ upozornil Fries. Přezkumné jednání a schůzi věřitelů nařídil Městský soud v Praze na polovinu prosince. V té době už bude jasno, kolik věřitelů a s jakým objemem pohledávek se přihlásilo do insolvenčního řízení.

Insolvenčním správcem soud jmenoval společnost VPI CZ, v.o.s. Poté, co se sejdou věřitelé, se rozhodne o dalším kroku insolvenčního řízení. Tím může být reorganizace, vzhledem k předluženosti a stavu majetku skupiny Premiot se však podle právníků zdá být pravděpodobnější konkurz. V takovém případě dojde na prodej majetku dlužníka a uspokojení pohledávek věřitelů z výtěžku z tohoto prodeje.

Sám Ondrej Spodniak s rozhodnutím soudu nesouhlasí. „Pro tuto chvíli Dlužník proti insolvenčnímu návrhu brojí, nesouhlasí s ním a navrhuje jeho zamítnutí,“ uvádí se mimo jiné ve vyjádření Premiot Group pro Městský soud v Praze. 

Deník e15 požádal o vyjádření přímo Ondreje Spodniaka. Ten prostřednictvím svého mediálního zástupce zaslal vyjádření, které na jeho žádost a pro přesnost uvádíme v plné délce. „Ano Premiot Group se nachází i díky chybě právní kanceláře v úpadku, odvolání nepodali v termínu. Byla to náhoda? Je jednoduché chodit po povrchu pravdy a nechtít vidět jak se nejsnadněji dostanete k významným aktivům tak, že někoho jiného podrazíte,“ uvedl Spodniak.

„Já tento československý styl nenazývám byznysem, to není byznys, je to přiživování se a sanace práce někoho jiného. Proč pracovat, když stačí loupit. Za mě není chyba upadnout, chyba je znovu nevstát a nepokračovat,“ dodal.

Kromě Premiot Group probíhá insolvenční řízení také například se zmíněnou dceřinou firmou Premiot obchodní, která byla nejvýznamnějším emitentem dluhopisů, a společností Premium Data Systems. I v těchto případech by mohlo dříve či později dojít na vyhlášení úpadku.

V případě další firmy ze skupiny – Hotel Karolina (v Harrachově) – soud na návrh dlužníka povolil takzvanou předbalenou reorganizaci. V tom však zástupci věřitelů vidí snahu majitele skupiny Premiot vytáhnout zbývající aktiva ze skupiny na úkor majitelů dluhopisů. 

První zprávy o problémech firem okolo Premiot Group se na zpravodajských serverech e15 a Seznam Zprávy objevily již na konci ledna.

Právě zmíněná firma Premiot obchodní, jejíž původní název byl Europa Investment Property, skončila v insolvenčním řízení již v květnu. Důvodem bylo, že nedokázala investorům splatit dluhopisy v hodnotě zhruba 200 milionů korun, jejichž splatnost byla na konci roku 2022. Podle údajů ke konci roku 2021 jen tato společnost vydala obligace v celkovém objemu přesahujícím 700 milionů korun.

Peníze od investorů měly jít na realizaci stavebních projektů. Některé z nich však nebyly vůbec zahájeny, například hotel v Budapešti, či se nacházejí ve velmi rané fázi výstavby. Jde například o zmíněný hotel v Harrachově či bytový komplex Skalka na Praze 5. Tento projekt nyní čeká na dražbu, jelikož propadl slovenské firmě Koruna Finance. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

Společnost slovenského podnikatele Gustáva Laca měla projekt v zástavě vůči půjčce. Spodniak dal projekt do zástavy i přesto, že i sem měly směřovat peníze lidí, kteří si koupili dluhopisy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!