Zklamání: Tesla získala prodejem nových akcií o 35 miliard méně, než čekala | E15.cz

Zklamání: Tesla získala prodejem nových akcií o 35 miliard méně, než čekala

Továrna automobilky Tesla
Továrna automobilky Tesla
• 
ZDROJ: Steve Jurvetson, Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors získal čtvrtečním prodejem nových akcií 1,46 miliardy dolarů (35 miliard korun), méně, než očekával. Za jednu akcii firma dostala o 11 procent méně než při posledním prodeji akcií loni v srpnu. Tesla použije získané peníze k financování masové výroby nového vozu Model 3.

Tesla ve středu sdělila, že chce prodejem nových akcií získat až 1,7 miliardy dolarů. Manažeři úpisu ocenili cenu akcie Tesly na 215 dolarů ve srovnání s 242 dolary z poslední takové akce loni v srpnu a s maximem 287 dolarů z loňského července. Akcie Tesly na veřejném trhu letos oslabily o více než deset procent.

Výrobce elektromobilů chce v letošním roce investovat až 2,25 miliardy dolarů, zejména do výroby vozu Model 3. Těch firma plánuje do roku 2018 vyrábět půl milionu ročně. V loňském roce přitom Tesla dodala zákazníkům jen asi 50 tisíc vozů.

Tesla byla založena v roce 2003, dosud se jí však ani jednou nepodařilo vykázat celoroční zisk. V letošním prvním čtvrtletí se čistá ztráta prohloubila na 282 milionu dolarů ze 154 milionů před rokem. Firma uvedla, že musí pracovat na „výrazném snížení nákladů“. Někteří analytici však pochybují, že se jí snaha o kontrolu nákladů a přechod na spolehlivou masovou produkci s nynějším „nadšeneckým“ přístupem jejího šéfa Elona Muska zdaří.

Akcie společnosti Tesla

Zdroj: euroinvestor.com

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.