Zlato zažilo divoký rok, celkově ale stouplo o deset procent | E15.cz

Zlato zažilo divoký rok, celkově ale stouplo o deset procent

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/Petr David Josek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zlato zakončilo letošní obchodování oživením z propadu na šestiměsíční minimum. Za celý rok získala jeho cena deset procent a vykázala jedenáctý rok růstu po sobě, je ale 18 procent pod zářijovým rekordním maximem. Zlato bylo letos mezi drahými a průmyslovými kovy výjimkou, protože jinak na trzích kovů převládl pokles cen v důsledku propadu ve druhém pololetí. Tehdy se trhy dostaly pod tlak eskalující dluhové krize v eurozóně a obav z útlumu globální ekonomiky.

Zlato dnes na promptním trhu posílilo o zhruba dvě procenta a v New Yorku uzavřelo na 1566,80 dolaru za troyskou unci (31,1 gramu). Ve čtvrtek se přitom jeho cena propadla až na 1521,94 USD, nejníže od 6. července.
Zlato s přestávkami klesá od počátku září, kdy jeho cena vystoupila na rekordní maximum 1920,30 USD. Za celé čtvrté čtvrtletí utrpělo první ztrátu za tři roky a za prosinec se propadlo o zhruba osm procent.

Zlato stejně jako jiné komodity oslabuje od léta růst kurzu dolaru vůči euru, protože evropskou měnu sráží dluhová krize v eurozóně. Dnešní růst těžil z oživení eura, vyhlídky ale jsou podle analytiků nepříznivé. „Nad trhem se vznáší znamení smrti. Trh nám říká, že základní trend se změnil z býčího (růstového) na medvědí (klesající),“ řekl agentuře Reuters Adam Sarhan, šéf firmy Sarhan Capital.

Vývoj ceny zlata v posledním roce

Vývoj ceny zlata v posledním roce Autor: vrba@mf.cz

Výhodnější než zlato byla ropa a dluhopisy USA a Německa

Desetiprocentní výnos investorů z držení zlata s přehledem překonal letošní vesměs záporný výnos z akciových indexů. Byl však nižší než investice do amerických státních dluhopisů s desetiletou splatností, které vynesly asi 17 procent, do ropy Brent, která poskytla výnos 14 procent, a do desetiletých německých dluhopisů s výnosem 31 procent.

Stříbro dnes posílilo rovněž o dvě procenta, za celý rok však ztratilo 9,5 procenta. Cena platiny se letos propadla o 21 procent a palladium oslabilo o 18 procent.

Výrazně letos klesly i ceny průmyslových kovů. Měď za rok ztratila 23 procent, což byla její první ztráta za tři roky. Ceny kovů zamířily dolů ve druhém pololetí kvůli obavám z vývoje globální ekonomiky, kterou podkopává dluhová krize eurozóny a útlum růstu v Asii. Trh má především strach z poklesu poptávky v Číně, která je největším spotřebitelem mědi a dalších kovů a surovin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah