ČNB: Deficit veřejných financí klesne příští rok o polovinu | E15.cz

ČNB: Deficit veřejných financí klesne příští rok o polovinu

ČNB
ČNB
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká národní banka zlepšila pro letošní i příští rok odhad vývoje deficitu veřejných financí. Letos by měl činit 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP), v únoru jej ČNB odhadovala na 1,9 procenta. Příští rok centrální banka očekává deficit jedno procento HDP, v únoru to bylo 1,4 procenta. Loni činil deficit veřejných financí podle údajů Českého statistického úřadu 1,98 procenta.

Vyplývá to ze shrnutí k Zprávě o inflaci, kterou pravidelně vydává ČNB. Ministerstvo financí (MF) pro letošní rok počítá s deficitem veřejných financí 1,9 procenta. EU požaduje deficit pod třemi procenty.

S lepším vývojem počítá ČNB i v případě celkového vládního dluhu, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů.

Letos by měl činit 40,6 procenta HDP, v únoru byl odhad 43,9 procenta HDP. Příští rok by dluh měl klesnout podle odhadů ČNB na 40 procenta. Za loňský rok byl dluh 42,57 procenta HDP. Podle kritérii pro přijetí eura by deficit veřejných financí neměl překročit tříprocentní hranici a vládní dluh 60procentní hranici.

Česká národní banka v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, ponechala pro letošní rok odhad růstu ekonomiky na 2,6 procenta. Pro příští rok výhled zlepšila na 3,2 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah