Aerolinky loni poprvé přepravily přes čtyři miliardy lidí a spojily rekordní počet měst | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Aerolinky loni poprvé přepravily přes čtyři miliardy lidí a spojily rekordní počet měst

Aerolinky loni poprvé přepravily přes čtyři miliardy lidí a spojily rekordní počet měst
...
• 
ZDROJ: ČSA

ČTK

Letecké společnosti po celém světě loni poprvé přepravily více než čtyři miliardy cestujících a propojily rekordní počet měst. Přispělo k tomu širší zlepšení globálních ekonomických podmínek a nižší ceny letenek. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

„V roce 2000 průměrný občan letěl jednou za 43 měsíců. Loni to bylo každých 22 měsíců,“ řekl generální ředitel IATA Alexandre de Juniac. Létání podle něj nebylo nikdy dostupnější.

Celkový počet cestujících na pravidelných linkách se loni zvýšil o 7,3 procenta na 4,1 miliardy. Největší růst a nejvíce cestujících bylo zaznamenáno v oblasti Asie a Tichomoří. Aerolinky z tohoto regionu přepravily 1,5 miliardy cestujících, což je o 10,6 procenta více než předloni. Na celkovém počtu tak měly podíl 36,3 procenta. Druhá byla Evropa s podílem 26,3 procenta, třetí skončila Severní Amerika s podílem 23 procent.

Norsko má velké plány s letadly na elektrický pohon, vize ale narážejí na realitu

Aerolinky loni také poskytly pravidelné lety mezi více než 20 tisíc páry měst. To je více než dvojnásobek úrovně roku 1995. Takový růst přímých služeb zlepšuje výkonnost díky snižování nákladů a úspoře času pro cestující i přepravce, uvedla IATA.

Trh s nákladní leteckou přepravou se zvýšil o 9,9 procenta. Kapacita pak stoupla o 5,3 procenta a vytíženost letadel o 2,1 procenta.

IATA podle svých internetových stránek sdružuje zhruba 290 leteckých společností, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 82 procenty. Mezi členy sdružení patří i České aerolinie.

Letecká doprava vzrostla o sedm procent, ohrožuje ji však obchodní válka
Aerolinkám se daří. Zisky přepravců bobtnají díky rostoucí ekonomice

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!