Babiš překopal vedení Aeroholdingu, v dozorčí radě zasedne Švejnar | E15.cz

Babiš překopal vedení Aeroholdingu, v dozorčí radě zasedne Švejnar

Jan Švejnar
Jan Švejnar
• 
ZDROJ: Michael Tomes

bru, pav, ČTK

Share on Facebook Messenger
Ministerstvo financí radikální proměnilo personální obsazení vedoucích funkcí v Českém Aeroholdingu. Na svých místech v představenstvu a dozorčí radě zůstali jen čtyři členové včetně generálního ředitele a předsedy představenstva Miroslava Dvořáka.

Z představenstva odcházejí šéf ČSA Philippe Moreels, končí také šéf obchodu ČSA Jozef Sinčák a šéf informačních a komunikačních technologií Aeroholdingu Josef Adam. Kromě Dvořáka se v představenstvu udržel už jen jeho místopředseda Petr Vlasák. Již delší dobu se přitom spekuluje, že výměna postihne i Dvořáka

Nově v představenstvu usednou konzultant Václav Řehoř, bývalá auditorka u společnosti PwC Zuzana Tairová a právník z advokátní kanceláře White & Case Petr Pavelec.

Ještě větší zemětřesení postihlo dozorčí radu, kterou rezort ministr Andreje Babiše zmenšil z devíti na sedm členů. Ministerstvo odvolala jak předsedu rady, ekonoma Michala Mejstříka, tak dalších sedm členů rady včetně pražského primátora Tomáše Hudečka či exministra dopravy Gustava Slamečku. Z původních členů zůstávají jen zástupci zaměstnanců Vladimír Charouz a Jan Douša.

Babiš zároveň potvrdil dřívější infromace, když do čela obnovené rady postavil ekonoma a bývalého prezidentského kandidáta Jana Švejnara. Radu doplní bývalý papírenský boss Tomáš Šabatka, zástupce generální ředitele pražské burzy Jiří Opletal, člen představenstva pražského dopravního podniku Petr Blažek a bývalý viceprezident ČSA Michal požár.

Příprava na burzu

Personální změny mají podle úřadu připravit Český Aeroholding na vstup na burzu cenných papírů. Kvůli tomu společnost požádala o přidělení ratingu od mezinárodní agentury Moody's, která státnímu Aeroholdingu přidělila hodnocení A3.

Český Aeroholding, který vznikl v březnu 2011, sdružuje společnosti vlastněné státem podnikající letectví.

Jeho dceřinými firmami jsou od dubna 2012 Letiště Praha - provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, od září 2012 letecká společnost České aerolinie, od dubna 2012 Czech Airlines Technics poskytující služby v oblasti technické údržby letadel, od října 2011 Czech Airlines Handling zajišťující pozemní odbavení letadel a cestujících a od listopadu 2011 CSA Services nabízející především personální služby.

Ministerstvo úřadovalo také v podnicích Mero, Čepro a ČEZ

Ministerstvo financí dnes obměnilo většinu členů dozorčích rad správce ropovodů Mero a distributora paliv Čepro. U obou podniků také snížilo počet členů dozorčí rady z osmi na pět. Do každé z nově pětičlenných dozorčích rad Mera a Čepra ministerstvo dosadilo čtyři nové členy. V Meru jsou to Otokar Krejsa, Ivan Souček, Petr Blažek a Stanislav Bruna a v Čepru také Krejsa, Souček a Blažek a s nimi ještě Roman Vaigel.

Rezort kompletně vyměnil také svoje zástupce v dozorčí radě společnosti ČEZ Vystřídal sedm z osmi členů, které stát jako hlavní akcionář v dozorčí radě má. Zvoleni byli mimo jiné první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, první náměstek ministra obrany Jiří Borovec nebo Jiří Tyc, který se podílel na energetickém programu ANO a kandidoval za hnutí neúspěšně do Sněmovny. Jediným členem rady, který bude z členů navržených státem pokračovat, je současný místopředseda rady Václav Pačes. Dočasně ji povede.

Autor: bru, pav, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.