Brno chce vydat miliony korun na studie nových tramvajových tratí | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Brno chce vydat miliony korun na studie nových tramvajových tratí

Brno chce vydat miliony korun na studie nových tramvajových tratí
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jiri Kotatko, E15

ČTK, čap

Brňané by se měli do roku 2020 dočkat nových tramvajových tratí. O jejich vybudování se hovoří již několik let. Městská rada na studie navrhla začlenit do rozpočtu na příští rok šest milionů korun. Další peníze chce město získat peníze z evropských fondů.

V návrhu rozpočtu je uvedeno prodloužení tramvajové trati ze Štefánikovy čtvrti na sídliště Lesná do míst, kde se nyní otáčejí na konečné Haškova autobusy. Plánuje se odbočující trať v Bohunicích od zastávky Osová tunelem k univerzitnímu kampusu, prodloužení trati v Bystrci na sídliště Kamechy a také síť tratí v chystaném jižním centru.

„Jde zhruba o pět až šest milionů korun pro příští rok. Evropská unie se sice ještě nedohodla na přesné dotační politice pro další období, ale je velmi pravděpodobné, že půjdou financovat tramvajové stavby,“ poznamenal primátorův náměstek Robert Kotzian.

Vedení tratí ve zmíněných projektech je nyní již víceméně zřejmé, u tratě na sídliště Kamechy se prověřují dvě varianty. Pro trať na Lesnou už jsou dokonce více než deset let položeny koleje Husovickým tunelem.

„Je potřeba, abychom příští rok připravili alespoň jednu až dvě investice,“ řekl Kotzian. Město začíná také znovu pomalu otevírat otázku stavby tramvajové tratě do Bosonoh.

Stavba tramvajových tratí v Brně od roku 2000 v podstatě stagnuje. V roce 2004 se prodloužila v Líšni trať o jednu zastávku na současnou konečnou Mifkova, taktéž o jednu zastávku se prodloužila trať v roce 2008 v Králově Poli od Technického muzea do Technologického parku. Délka tramvajové sítě činí 70,2 kilometru, což je po Praze druhá nejrozsáhlejší v České republice.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!