Cestujících vlakem ubylo, zato jezdí delší trasy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Cestujících vlakem ubylo, zato jezdí delší trasy

Cestujících vlakem ubylo, zato jezdí delší trasy
Vlak Railjet pro České dráhy
• 
ZDROJ: Jan Sindelar

ČTK

Postupný růst počtu cestujících na železnici se v prvním pololetí zastavil. Lidé ale vlaky cestují na delší vzdálenosti. Mírný meziroční pokles zaznamenala i linková autobusová doprava. Vyplývá to ze statistik zveřejněných ministerstvem dopravy.

Zatímco počet přepravených lidí na železnici se v pololetí snížil o zhruba 200 tisíc na 88,1 milionu, ukazatel zohledňující vzdálenost přepravy vzrostl téměř dvouprocentním tempem na 3,75 miliardy osobokilometrů.

Autobusy v pololetí cestovalo proti železnici téměř dvakrát víc lidí. Celkem linkové autobusy přepravily 162 milionů cestujících, což meziročně představuje pokles o 600 tisíc. Většina z uskutečněných přeprav, 143 milionů, připadla na dotované autobusové spoje objednávané v závazku veřejné služby.

308 milionů cestujících v autobusech

Za celý loňský rok počet cestujících v linkových autobusech meziročně klesl o 2,4 procenta na 308 milionů, pasažérů v železniční dopravě naopak o procento přibylo na 174,5 milionu osob. Největší rozmach za poslední roky zaznamenala železnice v roce 2012, kdy objem přeprav v osobní dopravě vzrostl osmiprocentním tempem.

Osmiprocentním tempem rostla v letošním prvním pololetí i železniční nákladní doprava. Proti loňsku se množství přepraveného zboží zvýšilo o skoro čtyři miliony tun na 44 milionů tun zboží. Za celý loňský rok se objem přepravovaného zboží proti předchozímu období zvýšil zhruba o procento.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!