Čína letos vloží do letecké infrastruktury 282 miliard | e15.cz

Čína letos vloží do letecké infrastruktury 282 miliard

Letiště v Pekingu
Letiště v Pekingu
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: User:Vmenkov via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína plánuje investovat do infrastruktury letecké dopravy v letošním roce 77 miliard jüanů (282 miliard korun). Nové investice zajistí výstavbu 11 nových letišť, dalších 52 letišť by mělo projít modernizací, sdělil dnes podle agentury Nová Čína čínský úřad pro civilní letectví (CAAC).

Čínská vláda ve středu podpořila plán rozvoje letecké dopravy a schválila přípravy k otevření civilního provozu v nízkých letových výškách. To by mělo odstartovat rozvoj trhu pro vrtulníky a malá letadla. „Toto otevření prospěje zejména cestovnímu ruchu, záchranným lékařským službám a školení pilotů,“ řekl agentuře Reuters Greg Waldron, který řídí asijské oddělení odvětvového periodika Flightglobal.

Zatímco ve většině zemí světa mají vzdušný prostor v nízkých výškách pod kontrolou civilní dispečeři, v Číně ovládá celý vzdušný prostor armáda, která civilním přepravcům neumožňuje létat přes některé oblasti. V posledních letech Peking uvolnil některá omezení na lety ve výšce do tisíce metrů. Pozorovatelé očekávají, že Čína brzy otevře pro civilní lety prostor do tří tisíc metrů, jak je běžné na Západě.

Uvolnění vzdušného prostoru může posílit domácí poptávku po lehkých letounech. V roce 2013 jich bylo v Číně jen 1600 a mohly startovat z 80 letišť. Podle některých předpovědí by lehkých letadel mělo v Číně létat v tomto desetiletí asi deset tisíc. Ve Spojených státech létá kolem 300 tisíc malých dopravních a sportovních letounů a slouží jim zhruba 24 tisíc letišť. Západní výrobci malých letounů jako americká Cessna nebo rakouská Diamond Aircraft už založily společné podniky s čínskými partnery.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery