ČSA prodaly Holidays Czech Airlines Českému aeroholdingu | E15.cz

ČSA prodaly Holidays Czech Airlines Českému aeroholdingu

ČSA
ČSA
• 
ZDROJ: Jan Groh, wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České aerolinie prodaly Českému aeroholdingu za 530 milionů korun svoji dceřinou společnost Holidays Czech Airlines, která se zaměřuje na charterové lety. Serveru iDnes transakci potvrdila mluvčí Českého aeroholdingu Michaela Lagronová. Částka je už zaplacená, cena vyplynula ze znaleckého posudku.

Server uvedl, že ještě v roce 2010 znalci stanovili cenu firmy Holidays Czech Airlines na 181 milionů korun. Podle Lagronové je rozdíl daný tím, že posudek za rok 2010 vznikal k jiným účelům a firma se mezitím také zvětšila a uzavřela nové smlouvy. „Teď se posudek dělal už jako na samostatnou a již fungující dceřinou společnost s vyšším počtem letadel, větším počtem zákazníků a již jasnějším ekonomickým potenciálem,“ řekla serveru mluvčí.

Holidays Czech Airlines se zaměřují na nepravidelnou charterovou dopravu. Od jarního letového řádu má společnost převzít kvůli úsporám i provoz sedmi turbovrtulových letadel ATR z flotily ČSA. Proti tomu protestovali na začátku prosince piloti.

Piloti ČSA uzavřeli v prosinci s Českým aeroholdingem memorandum o porozumění, přičemž se dohodli na přechodu stovky pilotů ČSA do dceřiné společnosti Holidays Czech Airlines. Podle serveru je důvodem snaha ušetřit. Platové podmínky v Holidays totiž více odpovídají počtu nalétaných hodin, zatímco v ČSA tvoří větší část platu fixní složka.

ČSA dostaly už v závěru roku 778 milionů korun za své dceřiné společnosti Czech Airlines Handling a CSA Services. Ještě do konce dubna dostanou další stamiliony za údržbu letadel ve firmě Czech Airlines Technics, podle posledního posudku by mohlo jít o částku 400 milionů korun. Aeroholding platí zatím ČSA za dceřiné firmy z vlastních zdrojů, tedy hlavně ze zisků Letiště Praha, napsal iDnes.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah