ČSA vyšla sázka na nové destinace, linka do Soulu bývá zcela obsazená | E15.cz

ČSA vyšla sázka na nové destinace, linka do Soulu bývá zcela obsazená

Jan Šindelář

Jan Šindelář

Českým aeroliniím se podařilo podchytit všeobecný rozkvět letecké dopravy. Počet cestujících na pravidelných linkách vzrostl za první tři čtvrtletí meziročně o čtrnáct procent na 1,72 milionu. Tempo růstu se tak v hlavní letní sezoně, která rozhoduje o úspěchu či neúspěchu roku, zvýšilo. Za pololetí činilo dvanáct procent.

„Mezi nejoblíbenější destinace podle obsazenosti patřily Řím, Barcelona, z nově zavedených Malta či Helsinky, ale také linka mezi Prahou a Soulem, kde v létě nebyly výjimkou zcela obsazené lety,“ uvedl mluvčí firmy Daniel Šabík. Průměrná obsazenost se výrazně nezměnila a zůstala na 75 procentech.

„Čísla jsou to rozhodně dobrá, trh mírně ožívá a ČSA otevřely nové destinace. Pro ucelený obrázek je ale třeba vyčkat na finanční výsledky,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Podle něj by ale třetí kvartál mohl pokračovat v tom, co naznačilo pololetí. Tehdy ČSA dosáhly provozního zisku padesát milionů oproti loňské ztrátě 150 milionů.

Národní dopravce vypravil letos o jedenáct procent více letů než ve stejném období loni. Jeho flotila v Praze čítala včetně vypůjčeného slovenského boeingu šestnáct strojů. Dva Airbusy A319 aerolinie před rokem pronajaly i s posádkami a údržbou do Saúdské Arábie. Tamní dopravce Saudia je využívá na vnitrostátní linky. V Saúdské Arábii přepravily letouny ČSA dalších 365 tisíc cestujících.

Pro firmu takzvaný ACMI pronájem představuje významný příjem, arabský kontrakt ovšem vyprší s koncem roku. „ČSA budou jednat o jeho prodloužení. Jednají i o dalších případných ACMI pronájmech, žádný z nich ale není v takové fázi, abychom jej mohli v současnosti potvrdit,“ doplnil Šabík.

Nárůsty letos hlásí celý sektor letecké dopravy, rekordy v létě pokořil například provoz na českém nebi. Branami Letiště Praha prošlo od ledna do srpna 8,5 milionu lidí, o sedm procent více než loni. Řada lidí v oboru ale přílišný optimismus krotí. Obavy panují například z růstu cen ropy, výkyvů kurzu koruny vůči dolaru a euru či z terorismu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.