ČSAD v konkurenci RegioJetu a Flixbusu neobstál, linka z Plzně do Prahy končí

ČSAD Plzeň

ČSAD Plzeň Zdroj: profimedia.cz

Konkurenci mezi Regiojetem a Flixbusem se vyostřuje
FlixBus
FlixBus
FlixBus
FlixBus
11
Fotogalerie

S novým jízdním řádem, platným od 10. června, přestanou ČSAD autobusy Plzeň jezdit mezi Plzní a Prahou. Obě komerční linky Domažlice - Plzeň - Praha a Klatovy - Plzeň - Praha, na něž firma nedostávala žádné dotace, budou jezdit už jen z Plzně do Klatov a Domažlic. Důvodem jsou ekonomické ztráty linek a nedostatek řidičů. ČTK to řekl Zbyněk Hupák, vedoucí dopravy největšího autobusového dopravce na západě Čech. Z Plzně do Prahy tak budou jezdit jen spoje Student Agency, která už je zavedla před 15 lety, a FlixBus, který je rozběhl loni.

"Při stagnujícím počtu cestujících se stále zvedají náklady, především mzdové. I přes velmi dobré platové podmínky se rovněž projevuje nedostatek řidičů," dodal Hupák. Prioritou ČSAD je podle Hupáka zabezpečit dopravu pro Plzeňský kraj, MHD pro města a zaměstnanecké linky pro firmy. "Navíc jsme přesvědčeni, že budoucnost dálkových přeprav patří hlavně železnici. U spojení Plzeň - Praha o to více, že se brzy otevřou ejpovické tunely a podstatně se zrychlí cesty vlakem," řekl.

ČSAD dále omezí málo vytížené spoje na trase Plzeň - Domažlice, naopak mírně rozšíří víkendovou dopravu. "Optimalizujeme provoz na trase, kde naše komerční doprava jezdí v prokladu s dotovanými autobusovými spoji a krajem podporovanou železnicí," řekl Hupák.

Výrazněji bude upravena také linka Plzeň - Karlovy Vary. Po dohodě s organizátory veřejné dopravy z Plzeňského i Karlovarského kraje jsou pozměněny časy vybraných spojů, aby v obou krajských městech navazovaly na další přepravní směry. "Skončí provoz posilových pátečních a nedělních spojů, které se kvůli demografickému vývoji s klesajícím počtem studentů v kombinaci s nedostatkem řidičů stávají luxusem," řekl Hupák. ČSAD naopak výrazné posílí dopravu do Karlových Varů při konání filmového festivalu.

Razantní úpravy u většiny linek dále nastanou v Plzeňském kraji k 1. červenci po rozšíření Integrované dopravy Plzeňska (IDP) do celého regionu. Budou zveřejněny v příštím týdnu, ale podle informací ČTK nebudou žádné linky ani spoje zrušené. Úplný přehled změn včetně jízdních řádů získají cestující na www.csadplzen.cz.