Další stávka nehrozí, aerolinky Lufthansa se dohodly s odbory na mzdách

Zdroj: Reuters

Německé aerolinky Lufthansa a odbory Verdi se dohodly na nových mzdových a pracovních podmínkách pro zhruba 25 tisíc členů pozemního personálu. Letecká společnost a odbory to oznámily dnes večer po úspěšném závěru jednání. Německo se tak vyhnulo další rozsáhlé stávce, která by dolehla na stovky tisíc cestujících. Problémy kvůli předchozím protestům měly i spoje s Českou republikou.

Nové jednání, které zprostředkovali durynský premiér Bodo Ramelow a někdejší šéf Spolkového úřadu práce Frank-Jürgen Weise, začalo v pondělí. Za konečný termín dosažení dohody byl považován dnešek, nejdéle však čtvrteční ráno. Ve čtvrtek totiž odbory chtěly rozhodnout o vyhlášení další stávky, která by mohla ochromit velikonoční provoz.

„S výsledkem smírčího řízení jsme spokojeni,“ citovala agentura DPA odborového vyjednávače Marvina Reschinského. Spokojenost vyjádřily rovněž aerolinky, které ale poznamenaly, že zvýšení mezd s sebou přinese větší náklady.

Podrobnosti ujednání zveřejní odboráři a letecká společnost ve čtvrtek. Odbory Verdi požadovaly zvýšení mezd o 12,5 procenta, nejméně však o 500 eur (12 600 korun) měsíčně, a také jednorázový protiinflační bonus 3000 eur (zhruba 75 800 korun). Lufthansa k bonusu nabízela zvýšení mezd o deset procent.

Předchozí rozhovory, které odbory a aerolinky vedly bez prostředníků, skončily neúspěchem. Najít řešení nepomohlo ani to, že odboráři se snažili zvýšit tlak na Lufthansu sérií výstražných stávek. Problémy kvůli protestu dolehly na stovky tisíc cestujících a zrušeny byly i spoje s Českou republikou.