Do Prahy přiletěl obří Airbus, poprvé na pravidelné lince | E15.cz

Do Prahy přiletěl obří Airbus, poprvé na pravidelné lince

Na pražské ruzyňské letiště 14. března 2014 opět přiletěl obří Airbus A 380
Na pražské ruzyňské letiště 14. března 2014 opět přiletěl obří Airbus A 380
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na pražské ruzyňské letiště opět přistál obří Airbus A 380. Jde celkem o třetí návštěvu tohoto největšího stroje pro přepravu cestujících v Praze, poprvé ale přiletěl na pravidelné lince s pasažéry.

Vůbec poprvé obří letoun v Praze přistál v říjnu 2011 v rámci oslav 45. výročí působení německých aerolinek Lufthansa v Česku. „Tenkrát šlo o předváděcí let bez cestujících,“ uvedla mluvčí letiště Marika Janoušková.

Dnešní nasazení Airbusu na let mezi Soulem a Prahou je komerční akcí aerolinek Korean Air, které tuto linku provozují čtyřikrát týdně mnohem menším Airbusem 330-200. Posledním případem, kdy A380 navštívil Prahu, byla mimořádná situace předloni v listopadu, kdy letoun společnosti Emirates mimořádně přistál kvůli zdravotním potížím jedné z cestujících.

Pražské letiště sice v současnosti takto velké stroje odbavovat může, přílet letadel velikosti Airbusu A380 ale znamená, že na okolních stojánkách nemohou být odbavovány další lety, což pochopitelně komplikuje provoz, uvedla Janoušková.

Na pražské ruzyňské letiště 14. března 2014 opět přiletěl obří Airbus A 380Autor: ctk
Obří Airbus A 380 na pražském letišti (foto: ČTK).

Bezproblémové odbavování vyřeší až přestavba příletové stojánky, na kterou letiště nedávno vypsalo výběrové řízení a jež vyjde na zhruba 138 milionů korun. Pokud se vše uskuteční podle plánu a nevyskytnou se při výběrovém řízení komplikace, mohla by přestavba být hotová v roce 2015, dodala mluvčí.

Čtyřmotorový A380 korejských aerolinií má kapacitu 407 sedadel ve třech třídách. Na první palubě je umístěno 12 sedadel první třídy a 301 míst v ekonomické třídě. Na druhé palubě je pak 94 sedaček byznys třídy. Letoun je dlouhý 73 metrů, rozpětí křídel má 80 metrů a pojme při jiném rozložení sedadel až 880 cestujících. V luxusní verzi letadla mají cestující k dispozici vlastní postel, bar, společenskou místnost nebo tělocvičnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah