Dráhy nakoupí posunovací lokomotivy za čtvrt miliardy od CZ Loko | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Dráhy nakoupí posunovací lokomotivy za čtvrt miliardy od CZ Loko

Jan Šindelář

Jan Šindelář

České dráhy dospěly po více než roce k uzavření soutěže na dodávku posunovacích lokomotiv. Dvanáct zcela nových strojů pro velké železniční uzly dodá českotřebovská strojírna CZ Loko; hodnota zakázky je 239 milionů korun.

Dvounápravové lokomotivy s obchodním názvem EffiShunter 300 (drážní řada 794) nahradí staré a nehospodárné stroje řady 714. Ty vznikly v polovině devadesátých let rekonstrukcí ještě o dvacet let starších lokomotiv. Dráhy jich mají dnes asi 25.

Železničáři se soudí se strojírnou TSS o penále za drezíny. Jde o desítky milionů

„Moderní posunovací lokomotivy jsou nejen ekologické a mnohem méně zatěžují okolí nádraží prachem a emisemi skleníkových plynů, ale jsou především úspornější v provozu,“ uvedl člen představenstva drah Miroslav Kupec. Dráhy nové lokomotivy nasadí na nejvytíženější stanice, jako jsou Bohumín, Olomouc, Hradec Králové, Brno, Plzeň a Praha.

„Úspěch v soutěži potvrzuje, že vývoj této lokomotivy určené především pro posunovací službu, měl smysl a my se tím trefili do díry na trhu. Ve své výkonové kategorii jde v Evropě o absolutní špičku,“ řekl generání ředitel CZ Loko Josef Gulyás.

ČD Cargo může na rakouské koleje. Vidí tam perspektivní trh

Firma svou nejmenší lokomotivu představila ve světové premiéře na veletrhu InnoTrans Berlín před třemi lety. Lokomotiva je zatím schválená k provozu v České republice a na Slovensku, následovat budou další země. Lokomotiva váží 36 tun, maximální rychlost je 60 kilometrů v hodině. S výkonem 328 kW je zhruba na polovině výkonu řady 714.

Dráhy sáhly k obnově posunovacího vozového parku po téměř čtvrt století.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!