Dráhy nejspíš budou moci koupit Railjety, ÚOHS Škodovce nevyhověl | E15.cz

Dráhy nejspíš budou moci koupit Railjety, ÚOHS Škodovce nevyhověl

Railjet
Railjet
• 

ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes zastavil správní řízení kvůli nákupu 16 vlakových souprav Railjet pro České dráhy. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Škoda Transportation, která u ÚOHS pětimiliardový tendr napadla, se proti rozhodnutí může ještě odvolat. ČD tak zatím nemohou uzavřít s vítězem soutěže, firmou Siemens, smlouvu. ČTK to řekl zdroj z ÚOHS, o rozhodnutí úřadu informoval server Ekonom.cz.

Uzavření smlouvy brání také předběžné opatření, které ÚOHS před několika týdny vydal. Jeho platnost má posoudit rozkladová komise. Předseda ÚOHS Petr Rafaj dnes řekl, že v této věci ještě nerozhodla.

„Doplňovaly se některé informace,“ řekl pouze. Aktuální rozhodnutí svých podřízených komentovat nechtěl.

Minulý týden Rafaj odvolal z funkce místopředsedu a šéfa sekce veřejných zakázek Kamila Rudoleckého. Média v této souvislosti spekulovala, že za jeho odvoláním je právě vydání předběžného opatření v případě tendru na rychlíky pro ČD.

Rafaj to odmítl. Rudoleckého nahradila Eva Kubišová, která dříve řídila odbor druhostupňového rozhodování ÚOHS. Dnešní rozhodnutí je jedním z prvních, které na pozici šéfky sekce veřejných zakázek podepsala.

ÚOHS ve správním řízení mimo jiné posuzoval, zda je Škoda Transportation v řízení takzvanou „oprávněnou osobou“. Chtěl, aby firma doložila, že je schopna předložit konkurenční nabídku. Škoda to kritizovala. „Antimonopolní úřad není ani nemůže být v pozici, kdy sám požaduje předložení konkurenční nabídky nebo hodnotí naše kvalifikační předpoklady či dokonce supluje průběh výběrového řízení,“ uvedla již dříve mluvčí firmy Lubomíra Černá. Škoda Transportation tendr ČD napadla i u Evropské komise.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.