Dráhy vysoudily na Stadleru miliony za pozdě dodané vlaky | e15.cz

Dráhy vysoudily na Stadleru miliony za pozdě dodané vlaky

Jan Šindelář

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

České dráhy si dnes připsaly první bod ve stomilionové sérii sporů s dodavatelem vlaků Stadler Pankow.

Obvodní soud pro Prahu 1 vyhověl žalobě drah a přiznal dopravci nárok na smluvní pokutu přes 13 milionů korun za opožděné dodání 17 motorových vlaků pro kraj Vysočina. Deníku E15 to potvrdil mluvčí drah Radek Joklík.

„Stadler je povinen nám zaplatit žalovanou částku s úroky z prodlení a uhradit nám náklady řízení,“ doplnil Joklík. Německá firma ze švýcarské skupiny Stadler se ovšem může proti rozsudku odvolat.

Dráhy podaly na výrobce celkem pět soudních žalob, které se týkají dodávky 33 motorových vlaků z počátku tohoto desetiletí. Vedle Vysočiny vlaky jezdí i v Libereckém kraji a jsou známy pod obchodním názvem RegioSpider. Zmíněná dodávka vlaků měla hodnotu 1,8 miliardy, dráhy se nyní snaží skrze soudy vymoci pokuty v celkové výši sto milionů korun.

Důvodů je více, primárně jde ale zřejmě o zpožděná dodání vlaků a potřebných dokumentů, což dráhy vehnalo do sporů s kraji, především Libereckým.

Dnešní stání je teprve druhé, které dospělo k nějakému verdiktu. První malý spor o milion korun dráhy v květnu u Městského soudu v Praze prohrály. Milion dráhy žádaly jako náhradu za dodatečné náklady, které vznikly údajně vadnou technickou dokumentací. Soudkyně vícenáklady neuznala. Zbylé tři žaloby zatím soudy neprojednaly ani v první instanci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery