Drážní úřad nesmí o RegioJetu rozhodnout, žádost ČD je nepřípustná | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Drážní úřad nesmí o RegioJetu rozhodnout, žádost ČD je nepřípustná

Drážní úřad nesmí o RegioJetu rozhodnout, žádost ČD je nepřípustná
RegioJet
• 
ZDROJ: ctk/ap
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Drážní úřad zastavil řízení, ve kterém měl rozhodovat o právu společnosti RegioJet na plánovaný provoz linky Praha–Brno–Bratislava. „Důvodem je skutečnost, že žádost Českých drah byla po vyhodnocení podkladů shledána jako právně nepřípustná,“ potvrdil deníku E15 mluvčí úřadu Martin Novák.

Podle něj zákon umožňuje tuzemským dopravcům jezdit po kolejích bez omezení. Ještě před několika dny se přitom úřad k agendě hlásil a začal zkoumat podmínky na trhu.

Šéf úřadu Jiřího Koláře řekl, že úřad rozhodne v srpnu. Jenže zasáhlo ministerstvo dopravy. Podle jeho názoru Drážní úřad nemá kompetenci takové řízení vést, neexistuje pro to žádný právní rámec. Podobné řízení by mohl vést až nový regulátor železnice, jehož vznik předpokládá novela zákona o drahách.

Jančurovy žluté vlaky vyjedou i na trati z Prahy do Bratislavy

Jde o první řízení svého druhu na tuzemské železnici; popud k němu daly České dráhy. Úřad měl posoudit takzvanou hospodářskou vyváženost a zvážit, zda vstup dalšího dopravce na trasu neohrozí služby vnitrostátní dopravy a peníze, které vynakládá stát na dotace.

Přesto spor mezi RegioJetem a Českými drahami nekončí. U jednoho páru brněnských expresů žádají obě firmy pro příští jízdní řád v podstatě totožné časy. Oříšek musí nyní rozlousknout Správa železniční dopravní cesty, která grafikon sestavuje.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!