Drážní úřad schválil pantografy pro kraje | E15.cz

Drážní úřad schválil pantografy pro kraje

Již brzy zamíří do provozu další regionální vlaky pro České dráhy, které ponesou také zvířecí jméno, v tomto případě RegioPanter.
Již brzy zamíří do provozu další regionální vlaky pro České dráhy, které ponesou také zvířecí jméno, v tomto případě RegioPanter.
• 
ZDROJ: E15 Stepan Bruner

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový pantograf od Škody Transportation, který má pod názvem RegioPanter posílit vozový park na krajských tratích, udělal zásadní krok k úspěšnému vstupu na koleje. Od Drážního úřadu (DÚ) získal povolení vozit cestující, prozatím ve zkušebním provozu.

Prvních pět vlaků tak může bez problémů začít sloužit. Zkušební provoz bude trvat nejdéle do konce roku, pak se vyhodnotí a vlak dostane definitivní razítko jako typ. „Zatím nám to z dílčích protokolů vychází velice dobře,“ řekl deníku E15 vedoucí odboru drážních vozidel DÚ Jiří Hanuš. Teď bude na cestujících, aby vyzkoušeli například odolnost toalet nebo funkčnost informačních systémů.

Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského se nyní na pantografu zacvičuje personál. „Oficiální představení a zahájení přepravy cestujících očekáváme na přelomu září a října,“ řekl Šťáhlavský s tím, že vlaky do úplného schválení zůstávají v majetku výrobce.

České dráhy si objednaly 19 nových pantografů, z toho 15 v třívozovém provedení a čtyři dvouvozové. Celkem za 2,5 miliardy korun. První se měl podle neoficiálních informací představit už minulý pátek v Českých Budějovicích, kde měl svézt i tamního hejtmana Jiřího Zimolu. Termín byl nakonec odsunut na 1. října. „Ano, posunovalo se to, ale jen kvůli tomu, aby tam mohli být papaláši,“ sdělil zdroj z řad organizátorů.

Krajští politici se před volbami chystají stříhat pásky nebo stříkat šampaňské na nádražích téměř ve všech krajích. „Na přelomu září a října bude ve většině krajů představen nový vlak buď elektrický, nebo motorový,“ uvedl Šťáhlavský.

První prezentace je už dnes v Plzni, kde se křtí nový motorový vlak RegioShark od polského výrobce Pesa Bydgoszcz. Nový motorák bude jezdit z Plzně do Domažlic. Celkem je z Polska objednáno 31 nových lokálek za dvě miliardy korun. Jezdit budou například i na Karlovarsku nebo Ústecku.

Pantery pro regiony prošly zkouškou mrazem

Na české koleje vyjede nový vlak ze Škodovky

Dodávka většiny nových vlaků je naplánována na příští rok. Nejde ale jen o České dráhy, nové vlaky chtějí poslat na koleje i další dopravci, například nebo Arriva.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah