Eurovia navrhla, že srovná vlny na D47 a bude ji dál opravovat | E15.cz

Eurovia navrhla, že srovná vlny na D47 a bude ji dál opravovat

Oprava dálnice
Oprava dálnice
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zvlněná dálnice D47 se možná dočká v nejbližší době oprav. Návrh na odstranění nerovností povrchu a další sledování bobtnající vozovky ministerstvu dopravy představila stavební společnost Eurovia CS.

Firma prý opraví úseky s největším zvlněním, na kterých byla v minulosti snížená maximální rychlost, a bude i nadále dálnici monitorovat a na své náklady udržovat, dokud bobtnání neustane. ČTK to s odvoláním na výsledky večerního jednání řekl ministr dopravy Zdeněk Žák.

„Toto považuji za velmi cennou část dohody, protože nejsme schopni přesně definovat, o kolik by se ta záruka měla prodloužit,“ uvedl Žák. Bobtnání by mohlo trvat pět let, což je střední hodnota odborného odhadu, v extrémním případě se ale může dálnice vlnit ještě dalších deset let. Opravy se ale podle tohoto návrhu mají dělat tak dlouho, dokud dálnice nebude v normě.

Po úterním setkání mají podle Žáka pokračovat jednání zástupců Eurovie a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), na kterých se doladí technické podrobnosti. Teprve poté bude návrh možné převést do právní podoby a uzavřít jej jako dohodu mezi stavební firmou a ŘSD, dodal ministr a zopakoval, že pozice ministerstva dopravy tak zůstane v úrovni zprostředkovatele případné dohody.

Zvlnění části povrchu dálnice D47 se objevilo krátce po uvedení dálnice do provozu v roce 2008. Podle ŘSD Eurovia nedodržela domluvený postup stavby a většina vad vznikla použitím nekvalitního podkladového materiálu. Eurovia to odmítla.

Koncem října se mezi firmou a ministerstvem dopravy rozhořel nový spor o údajně chybějící štěrkové drti na části dálnice. Tuto vadu měly prokázat, nebo vyvrátit nové kopané sondy. Dosud se však s nimi nezačal

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah