Gigantická železniční fúze povolena. Alstom může koupit divizi Bombardieru, rozhodla Evropská komise

Evropská komise s podmínkami schválila záměr francouzského výrobce vlaků Alstom převzít vlakovou divizi kanadské firmy Bombardier.

Evropská komise s podmínkami schválila záměr francouzského výrobce vlaků Alstom převzít vlakovou divizi kanadské firmy Bombardier. Zdroj: Profimedia

Výroba vlaků v továrně Bombardieru v německém Budyšíně.
Evropská komise s podmínkami schválila záměr francouzského výrobce vlaků Alstom převzít vlakovou divizi kanadské firmy Bombardier.
Výroba vlaků v továrně Bombardieru v německém Budyšíně.
Bombardier, ilustrační foto
Vlaky Bombardier, ilustrační foto
7
Fotogalerie

Evropská komise s podmínkami schválila záměr francouzského výrobce vlaků Alstom převzít vlakovou divizi kanadské firmy Bombardier. Alstom v únoru oznámil, že za stoprocentní podíl v divizi Bombardier Transportation zaplatí 5,8 až 6,2 miliardy eur (až 162 miliard korun). Divize působí také v Česku, kde má výrobní závod v České Lípě.

Evropská komise (EK) upozornila, že plán Alstomu schválila pod podmínkou, že firma prodá část majetku, jak slíbila, aby rozptýlila obavy z narušení hospodářské soutěže. Alstom je mimo jiné výrobcem rychlovlaků TGV a aby získal souhlas komise k převzetí divize Bombardieru, slíbil prodat továrnu na výrobu regionálních vlaků Coradia Polyvalent. Zbavit se bude muset i výroby příměstských vlaků Bombardier včetně souvisejících aktivit v závodě Bombardier Transportation v Hennigsdorfu v Německu.

Agentura Reuters tento týden uvedla, že nabídnuté ústupky Alstomu pomohou zajistit si souhlas EK s plánovanou akvizicí divize Bombardieru. Až Alstom plán dokončí, stane se druhým největším výrobcem vlaků na světě, za čínskou firmou CRRC.

Převzetí divize Bombardier Transportation by mohlo Alstomu pomoci právě i v konkurenčním boji s CRRC, která teď rozšiřuje své zahraniční aktivity. Divize Bombardier Transportation loni utržila téměř 11 miliard kanadských dolarů (přes 181 miliard korun), uvedla už dříve agentura AP.

Alstom se v roce 2017 dohodl s německou průmyslovou skupinou Siemens na spojení železničních aktivit do společného podniku. Měl tak vzniknout evropský gigant ve výrobě vlaků, který by dokázal lépe obstát v mezinárodní konkurenci. Transakci však loni zablokovala Evropská komise, která měla obavy z negativních dopadů na hospodářskou soutěž. Francouzský kabinet rozhodnutí komise tehdy kritizoval.

Alstom a Bombardier předpokládají, že transakce by mohla být dokončena v první polovině příštího roku.