Ikonický Boeing 747 nekončí, život mu prodlouží objednávka z Ruska | E15.cz

Ikonický Boeing 747 nekončí, život mu prodlouží objednávka z Ruska

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pravděpodobně nejslavnější letadlo v historii, ikonický Boeing 747, křižuje světová nebe téměř 50 let. A ačkoliv už se měla výroba oblíbeného jumba několikrát zastavit, nejspíš se tak zatím nestane. Podle agentury Bloomberg je výrobce letadel ze Seattlu blízko obchodu v hodnotě čtyř miliard dolarů (96 miliard korun). Ten má uzavřít s ruskými aerolinkami AirBridgeCargo.

Cílem kontraktu, který se má být uzavřen v nejbližších dnech, bude deset letadel typu 747-8. Největší ruské nákladní aerolinky stroje nakoupí ve variantě F. Právě ta je určena pro přepravu nákladu, její ceny začínají na 379 milionech dolarů (přes devět miliard korun). Ruský dopravce v současnosti ve své flotile provozuje devatenáct letadel, z toho většina jsou právě legendární „sedmčtyřisedmičky“.

Ačkoliv byla modernizovaná verze letadla, nazývaná 747-8, představena pouze před šesti lety, množství objednaných kusů se v poslední době každoročně pohybuje pod pěti kusy. Aerolinky totiž preferují spíše modernější a větší Airbus A380 nebo menší a úspornější dvoumotorová letadla, například Boeing 777 nebo Airbus A330. Většinu odběratelů 747 tak tvořili přepravci nákladu, kteří si u letadla cení především odklápěcí přídě, jež usnadňuje nakládku.

V současné době je však naplněn i trh s nákladními letadly, většina přepravců si vystačí se staršími variantami jumba, vyrobenými v 80. a 90. letech. Jedinou šancí Boeingu, jak udržet 747 ve výrobě i v budoucnu, je přesvědčit současné provozovatele, aby svou flotilu obměnili a objednali nová a úspornější letadla.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah