Italové nasypou do hlavního nádraží další miliony | E15.cz

Italové nasypou do hlavního nádraží další miliony

Ocelová střecha pražského hlavního nádraží
Ocelová střecha pražského hlavního nádraží
• 
ZDROJ: Aktron, Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České dráhy a italská firma Grandi Stazioni spějí k dohodě o pokračování opravy historické budovy hlavního nádraží v Praze. „S Českými drahami ladíme poslední detaily,“ řekl deníku E15 šéf Grandi Stazioni Česká republika Andrea Odoardi. Práce na secesní Fantově budově začnou podle něj na podzim a vyjdou řádově na stovky milionů korun. Nejprve bude na řadě fasáda.

O smíru a pokračování spolupráce hovoří i železničáři. „Jednání jsou velice konstruktivní, věříme, že k dohodě brzy dospějeme,“ uvedl mluvčí ČD Radek Joklík. Podrobnosti obě strany tají, dodatek by ale měl dle zjištění E15 dát Italům delší čas na rekonstrukci, ti na oplátku investují další peníze a zrekonstruují celou budovu včetně kanceláří. Původní termín totiž Grandi Stazioni vyprší v říjnu příštího roku, firma ale už od loňska upozorňuje, že to nelze stihnout. Argumentuje mimo jiné i tím, že do celého nádraží už investovala více, než bylo ujednáno, tedy zhruba 1,2 miliardy korun.

Na dokončení revitalizace příští rok ale měl navázat třicetiletý pronájem, po který by Grandi Stazioni s nádražím hospodařila. Při nedodržení termínu by italská firma o zmíněných třicet let pronájmu mohla přijít. To je nyní zřejmě zažehnáno. Grandi Stazioni ovšem musí rozlousknout mnohem tvrdší oříšek. Pro starou budovu, která dávno neslouží cestujícím, musí najít komerčně zajímavé využití. V loňském rozhovoru pro E15 mluvil Odoardi například o vytvoření food courtu, tedy seskupení obchodů s potravinami a občerstvením. Rozhodnutí ale ještě nepadlo.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah