Italští piloti dosáhli průlomu, Ryanair přistoupil na svou vůbec první kolektivní dohodu | E15.cz

Italští piloti dosáhli průlomu, Ryanair přistoupil na svou vůbec první kolektivní dohodu

Ryanair
Ryanair
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair a italský odborový svaz pilotů ANPAC po osmi měsících vyjednávání podepsaly kolektivní pracovní smlouvu pro piloty. Pro novou dohodu se vyslovila velká většina hlasujících pilotů, oznámily ve společném prohlášení Ryanair a odbory.

ANPAC podpis označil za historickou událost v dějinách Ryanairu, protože jejich dohoda je první kolektivní pracovní smlouvou pilotů, kterou podepsalo vedení s odbory. ANPAC dodal, že je s výsledky jednání velmi spokojen. Dohoda kromě zvýšení platů zaručuje pilotům také větší ochranu, uvedla agentura APA.

Minulý týden uzavřel Ryanair dohodu s irským odborovým svazem pilotů Fórsa. O dohodě však ještě musejí hlasovat členové odborů, svaz doporučil její schválení.

Ryanair se letos potýká se stávkami pilotů, ale i palubního personálu v řadě zemí, zvláště nyní v letním období. Musel kvůli nim zrušit stovky letů. Zaměstnanci protestují proti pomalému pokroku jednání o pracovních smlouvách.

Ryanair létá do 37 zemí a v loňském roce přepravil zhruba 130 milionů cestujících. Loni v prosinci se mu podařilo odvrátit rozsáhlé stávky, když poprvé ve své 32leté historii se rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby se mu však nepodařilo s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah