Jak ušetřit skryté náklady v dodavatelském řetězci? Řešením je přechod na paletový pooling | e15.cz

Jak ušetřit skryté náklady v dodavatelském řetězci? Řešením je přechod na paletový pooling

ZDROJ: CHEP CZ, s.r.o.
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pandemie COVID-19 ukázala, jak velkou a nezastupitelnou roli hrají dodavatelské řetězce, které musely v náročné době zesílit svoji efektivitu. Přestože nepředvídatelná situace přiměla firmy přehodnotit jejich přístup k logistice, některé z nich stále čelí vysoké administrativní, provozní a finanční zátěži spojené se správou vlastních paletových kont. Společnost CHEP, globální lídr v oblasti řešení pro dodavatelský řetězec, přináší možnosti, jak jednoduše eliminovat skryté náklady přechodem ze systému tradiční paletové výměny k outsourcingu paletového konta – paletovému poolingu.

Klíčové je zachovat flexibilitu

Pandemie poukázala na zranitelnost dodavatelských řetězců a vedla k zásadní změně chování spotřebitelů i firem. Podle nedávné studie tematické sekce hospodářské politiky a politiky v oblasti vědy a kvality života Evropského parlamentu poptávka po některých typech zboží, jako jsou základní potraviny či zdravotnické vybavení, výrazně vzrostla a vyznačovala se krátkodobými výkyvy. Aby se s touto situací podniky mohly vyrovnat, bezprostředně potřebovaly rozšířit svá paletová konta.

„Nákup palet blokuje cenné kapitálové náklady, známe jako CAPEX. Tomu se však lze snadno vyhnout přechodem na paletový pooling, model sdílení a opakovaného využívání palet, a tím přeměnou kapitálových nákladů na snadno předvídatelné provozní výdaje, tedy OPEX,“ říká Frederic Rotrou, country lead společnosti CHEP v České republice. Poolingové řešení tak pozitivně ovlivňuje peněžní tok firem. Během sezónních výkyvů totiž pomáhá předcházet nákupu nadbytečného množství přepravních platforem, čímž zajišťuje potřebnou flexibilitu, protože firmy platí pouze za to, co skutečně používají.

Autor: CHEP CZ, s.r.o.

Menší administrativní zátěž

Díky outsourcingu správy paletového konta mohou společnosti působící v České republice reagovat na výzvy lokálního trhu práce a dosahovat úspor nákladů zefektivněním provozu ve skladech i výrobě.

PENNY, jeden z největších diskontních řetězců v České republice, poukazuje na to, že paletový pooling pomáhá odbourávat administrativní zátěž zaměstnanců. „Paletový pooling ušetří kolegům měsíčně 3 dny, které by jinak museli věnovat administrativní činnosti. Díky poolingu dokážeme logistiku zvládnout snadněji – nemusíme vést evidenci příjmů a výdajů a administrativu pro více dodavatelů spravujeme v jednom systému,“ popisuje Tomáš Kubza, ředitel logistiky řetězce PENNY Market pro Českou republiku. Společnost CHEP zajišťuje i distribuci a svoz palet, čímž firmám šetří čas, který by jinak musely strávit koordinací ne vždy efektivní kamionové přepravy vlastních platforem.

Efektivní doprava šetří peníze i planetu

Poté, co se palety vydají na cestu, vzniká prostor pro další optimalizaci přepravy, která pomáhá nejen šetřit peníze, ale také eliminovat uhlíkové emise. CHEP coby poskytovatel paletového poolingu disponuje zkušenostmi z tisíců přepravních tras po celé Evropě. Svá data využívá k identifikaci dopravních synergií pro firmy, díky čemuž je možné zefektivnit přepravní procesy a minimalizovat množství uvolněných emisí.

„Nákladově efektivní řešení a respekt k životnímu prostředí formují hodnoty, na nichž se zakládá náš obchodní model. V době, kdy jsou ekologicky odpovědné obchodní postupy důležitější než kdy jindy, věříme, že jsou principy opětovného využívání, odolnost a regenerace správným řešením. Jsme rádi, že tento pohled je v rámci naší zákaznické základny široce sdílen. Společně můžeme dosáhnout změny – a to jak z hlediska více přínosů pro naši planetu, tak chytřejšího řízení nákladů pro naše zákazníky,“ uzavírá Frederic Rotrou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery