Kapsch může provozovat mýtné do konce roku | E15.cz

Kapsch může provozovat mýtné do konce roku. Je to ve veřejném zájmu, rozhodl soud

ČTK

Dodatek ke smlouvě na provoz mýtného systému z roku 2016 sice porušuje zákon, ale platí dál, protože fungování mýtného je ve veřejném zájmu. Dřívější rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil Krajský soud v Brně. Podle rozsudku zveřejněného na úřední desce, soud zamítl žalobu společnosti Skytoll, která žádala po ÚOHS, aby další provoz systému na základě dodatku ke smlouvě z roku 2016 zastavil. Úřad to ale odmítl s odkazem na veřejný zájem.

Ministerstvo dopravy podepsalo dodatek ke smlouvě na provoz mýtných bran s firmou Kapsch v srpnu 2016. Původní kontrakt s Kapschem měl skončit s rokem 2016. Ministerstvo však ještě v srpnu nemělo připravené ani výběrové řízení na nového provozovatele. Proto uzavřelo bez výběrového řízení s Kapschem dodatek k původní smlouvě na další tři roky provozu systému za více než pět miliard korun.

Tento krok u ÚOHS napadlo nejprve hnutí Starostové a nezávislí. Úřad rozhodl, že postup ministerstva byl nezákonný a uložil mu pokutu milion korun. Firma Skytoll žádala úřad, aby provoz systému na základě nezákonného dodatku zakázal. Ten to ale odmítl s tím, že provoz mýtného systému je ve veřejném zájmu.

Skytoll podal proti rozhodnutí rozklad, který předseda ÚOHS Petr Rafaj v roce 2017 zamítl. Následně firma podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně, který ale rozhodnutí předsedy ÚOHS potvrdil. Proti rozsudku může Skytoll podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Výběrové řízení na nového provozovatele mýtného vyhrálo v roce 2018 konsorcium společností CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun. Kapsch tendr napadl několika stížnostmi u ÚOHS, Nejvyšší správní soud v červnu uložil úřadu, aby znovu posoudil námitky společnosti Kapsch. Kapsch podal ještě další žalobu, v níž žádal soud, aby pozastavil platnost smlouvy státu s vítězným konsorciem.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!