Každý rok přibude na silnicích 12 tisíc aut na CNG, plánuje ministerstvo | E15.cz

Každý rok přibude na silnicích 12 tisíc aut na CNG, plánuje ministerstvo

Čerpání CNG
Čerpání CNG
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (public domain)

ČTK

Share on Facebook Messenger
V Česku by v příštích deseti letech mělo přibývat více než 12 tisíc vozidel na stlačený zemní plyn (CNG) ročně. Z toho sedm tisíc osobních vozů, pět tisíc lehkých užitkových a 120 nákladních aut. Vyplývá to z návrhu Národního akčního plánu čisté mobility, který zveřejnilo k připomínkám ministerstvo průmyslu a obchodu.

Plán rovněž počítá s tím, že letos bude prodej elektromobilů představovat 0,3 procenta trhu nových osobních aut. V roce 2020 by elektromobily měly tvořit jedno procento a spolu s hybridy pak 1,9 procenta.

Materiál, který má za cíl snížení emisí z dopravy, vznikal dva roky, ale většina odborníků měla šanci se s jeho obsahem seznámit teprve minulý týden.

Ignorují LPG, tvrdí kritici

Proti návrhu se postavily některé asociace. Například Česká asociace LPG se ohradila proti tomu, že je materiál zaměřený jen na CNG a elektromobily a zcela opomíjí zkapalněný ropný plyn (LPG), které je nejrozšířenějším alternativním palivem v ČR.

Podle asociace je navrhovaný dokument nejen v rozporu se všemi trendy a deklaracemi EU, ale zároveň by v průběhu několika následujících let přinesl faktickou likvidaci trhu s LPG.

Riziko druhého solárního boomu

Podle Unie nezávislých petrolejářů (SČS) jde o nedodělaný dokument obsahující řadu chyb a nenaplňující smysl svého vzniku. Podle předsedy unie Ivana Indráčka může mít dokument stejný dopad jako solární boom. „Budeme z veřejných rozpočtů doplácet na aktivity, které by bylo možno se stejným efektem zajistit mnohem laciněji,“ uvedl předseda unie Ivan Indráček.

Unii vadí, že materiál odmítá vedle LPG i biopaliva, která jsou podle ní obnovitelným energetickým zdrojem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.