Komise u EIA ustupovat nechce. Vláda hodlá rychle schválit klíčové stavby | E15.cz

Komise u EIA ustupovat nechce. Vláda hodlá rychle schválit klíčové stavby

Dopravní stavba, ilustrační foto
Dopravní stavba, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Českým vyjednávačům v Bruselu se zatím nedaří dotlačit Evropskou komisi k dalším ústupkům v otázce vlivu staveb na životní prostředí (EIA). Stát loni schválil novelu zákona o EIA s desetiletým zpožděním, čímž se ve vzduchoprázdnu ocitly stovky projektů, jejichž posudek byl dělán podle starých zákonů.

Problémové skupiny projektů jsou v zásadě dvě. U chystaných staveb s posudky podle zákona z roku 2001 je situace snazší. Ministerstvo životního prostředí v Bruselu dojednalo, že investoři nemusejí dělat novou dokumentaci EIA. Pouze předloží starou, úředníci ji posoudí a dodají jí novou platnost, takzvaně ji zezávazní. To ale neplatí pro projekty, jejichž zelené posudky odpovídají ještě staršímu zákonu z roku 1992. Těch je zhruba sto za 130 miliard.

Jakékoliv jejich krátké „zezávazňování“ Brusel odmítl. Vláda proto včera ve sněmovně představila plán na novelu zákona, podle které by rychlejším procesem prošlo alespoň jedenáct klíčových staveb za zhruba 60 miliard. Samotná novela ale nestačí, i k ní budou muset získat čeští politici souhlas Evropské komise, který není zdaleka jistý. Naopak evropští úředníci se návrhům dosud zarputile brání.

Brabec: Ohrožena je jedna stavba

Dopravní stavby brzdí jejich celková nepřipravenost a nikoli pouze potíže s dokumentacemi EIA, říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Richard Brabec Autor: CTK

Kolika dopravních staveb se problém s neplatným stanoviskem EIA týká? Naposledy jsem zaznamenal číslo 98.

Ano, to na první pohled může vypadat jako velké číslo. Ale v mnoha případech nejsou ty stavby vůbec připravené nikoli kvůli EIA, nýbrž z jiných důvodů. Například nemají územní rozhodnutí nebo je územní rozhodnutí už neplatné nebo nemají vykoupené pozemky, chybí archeologický průzkum a tak dále.

Tedy mávání s nejrůznějšími čísly a tím, že stavby jsou ohroženy kvůli EIA, je trochu demagogie. Podle mých informací se odklad pro letošní sezonu týká možná jediné stavby, příští rok maximálně deseti.

Takže je stále čas dát to do pořádku?

Rozhodně ano, i v kontextu toho, že některé stavby se připravovaly bez výsledků dvacet let. Je to problém z minulosti. Hysterie je ale zbytečná, reálný dopad na stavební sezonu 2016 je minimální. Mám podezření, že dlouhodobou neschopnost připravit stavbu nyní může někdo chtít svádět na zastaralou dokumentaci EIA.

Přesto, neohrozila vaše novela zákona o EIA financování projektů? Neměla pamatovat na staré dokumentace?

To tvrdí někteří kolegové v parlamentu a je to kolosální nesmysl. Je to přesně naopak. Bez novely zákona by už nebyly financovatelné žádné stavby. Uvědomme si zásadní věc: my chceme a používáme na výstavbu peníze cizích daňových poplatníků. Ti drží šrajtofli a stanovují podmínky, za kterých sem peníze pošlou.

A Česká republika konečně v roce 2015 po deseti letech nečinnosti našich předchůdců dostala do souladu svoji legislativu EIA s legislativou evropskou. Bez toho by nebyly proplacené ani staré ani nové operační programy. Díky novele měl stavební byznys tak úspěšnou loňskou sezonu.

Problémem jsou hlavně projekty, které mají dokumentaci EIA podle zákona z roku 1992. Dá se u nich něco zachránit, nebo budou muset projít novým procesem?

Průběžně vedeme jednání, a to s nejvyšším politickým krytím. Problém je ale ten, že komise byla dlouho Českem obelhávána, dlouho jí bylo něco bez výsledku slibováno. Přesto věřím, že se nám nakonec podaří unii u 10 staveb za zhruba 65 miliard přesvědčit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.