Kvůli stávce pilotů Germanwings je zrušeno zhruba 100 letů | E15.cz

Kvůli stávce pilotů Germanwings je zrušeno zhruba 100 letů

Germanwings
Germanwings
• 
ZDROJ: Mark Harkin, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Piloti německých nízkonákladových aerolinek Germanwings ve čtvrtek v poledne zahájili dvanáctihodinovou stávku. Důvodem je dlouhodobý spor, který firma vede s mateřskou společností Lufthansa o důchodový program. Kvůli stávce má být zrušeno zhruba 100 letů, převážně vnitrostátních. Je mezi nimi rovněž jeden večerní pár spojů mezi Kolínem nad Rýnem a Prahou.

Stávka ovlivní asi 13.000 cestujících. Většina letů do zahraničí, především do Středomoří, se má uskutečnit díky náhradnímu letovému plánu, řekl agentuře DPA mluvčí Germanwings. Nejvíce se stávka dotkla letů z letišť Kolín/Bonn, Stuttgart, Hamburk a Berlín.

Většina cestujících byla o stávce informována předem. Cestující si tak let změnili, takže na letištích se netvoří fronty, dodal mluvčí. Mnoho cestujících upřednostnilo jízdu vlakem.

Spor mezi aerolinkami a odborovým svazem Vereinigung Cockpit (VC) se týká změn důchodového programu pro piloty aerolinek Lufthansa, Lufthansa-Cargo a Germanwings. Podle dosavadního ustanovení mohou piloti předčasně odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než mají nárok na starobní důchod. Vedení Lufthansy chce věk pro předčasný důchod posunout na 60 let. Současný program prý společnost nemůže udržet kvůli příliš tvrdému konkurenčnímu prostředí.

Vedení prý nepřijalo žádný z kompromisních návrhů

Odbory se rozhodly pro stávku, protože vedení aerolinek podle jejich slov nepřijalo žádný z kompromisních návrhů a neodpovídá jim.

Vedení Lufthansy ve středu odbory za vyhlášení stávky kritizovalo. Aerolinky upozornily, že se protestní akce koná na konci školních podzimních prázdnin v nejlidnatější německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kdy se mnoho rodin vrací z dovolených. „Odbory pilotů tak opustily svou zásadu, že nebudou v první řadě cílit na cestující. Svazu VC zjevně nejde o konstruktivní dialog, pouze chtějí Lufthanse způsobit co možná největší škody,“ uvedly aerolinky v tiskovém prohlášení.

Svaz VC uspořádal od konce srpna už pět stávek. V dubnu navíc piloti kvůli sporu na tři dny ochromili provoz všech aerolinek ze skupiny Lufthansa. Celkem letošní stávky pilotů vedly ke zrušení více než 4000 spojů a postihly statisíce cestujících. Škody způsobené protesty Lufthansa odhaduje na desítky milionů eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah