Letový provoz nad Českem během pololetí vzrostl na 423 tisíc letů

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: E15 Stepan Bruner

Ilustrační foto
Ilustrační foto
3
Fotogalerie

Letový provoz v českém vzdušném prostoru vzrostl během prvního pololetí na 423 tisíc letů, což je meziroční růst o šest procent. Provoz se zvýšil také na pražském letišti. ČTK o tom informovalo Řízení letového provozu (ŘLP). Důvodem dlouhodobě rostoucího zájmu leteckých dopravců o český vzdušný prostor jsou podle mluvčího ŘLP Richarda Klímy příznivá cena a vysoká úroveň bezpečnosti provozu nad Českou republikou.

Denně se nad Českem uskutečnilo průměrně 2200 letů. Nejvyšší počet připadl na pátek 29. června, kdy se uskutečnilo 2969 letů. Podle Klímy by tak při předpokládané průměrné kapacitě 150 osob v jednom letounu cestovalo v tento den nad Českem přes 450 tisíc pasažérů. Zároveň šlo o rekordní den na celém evropském nebi, celkem se uskutečnilo 36 825 letových pohybů.

Podle Klímy budou i díky vrcholící letní letové sezoně opět překonány provozní výsledky z předchozího roku. Loni počet letů v českém vzdušném prostoru vzrostl o dvě procenta na 853 383. Vedle standardního růstu by k tomu letos podle ŘLP mohlo přispět i vytížení vzdušného prostoru nad Německem, kdy je část provozu směřována nad Česko.

Nárůst provozu se týkal i největšího tuzemského letiště v Praze-Ruzyni, kde dispečeři zaznamenali za první pololetí 72 004 startů a přistání, což bylo meziročně o 5,5 procenta více.

Státní podnik Řízení letového provozu vznikl 1. ledna 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru ČR a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary. Největším zákazníkem podniku v případě využití českého vzdušného prostoru je společnost Emirates, následují německá Lufthansa a Qatar Airways.