Lufthansa provokuje odbory, spouští aerolinky Jump | E15.cz

Lufthansa provokuje odbory, spouští aerolinky Jump

Airbus A340 aerolinek Lufthansa
Airbus A340 aerolinek Lufthansa
• 
ZDROJ: Aero Icarus, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ještě předtím, než německá Lufthansa představí nové nízkonákladové aerolinky, spatří světlo světa další značka zaměřená na rovněž dálkové lety. Aerolinky Jump nejsou jen pokusem o návrat na dříve opuštění asijské trhy, ale i zdviženým varovným prstem pro stávkující piloty německého dopravce.

Aerolinky Jump nabídnou lety z Frankfurtu do indického Hajdarábádu, vietnamského Ho Či Minova Města či čínského Čching-tao. Od Lufthansy pak převezme některé linky s převahou cestujících z řad turistů, na nichž se nevyplatí mít v letadlech mnoho sedadel obchodní třídy.

„Lufthansa tyto linky musela v minulých letech opustit, protože výnosy neodpovídaly našim vyšším nákladům - kvůli vyšší ceně práce spojené s odbory našeho palubního pozemního a technického personálu, a také kvůli silné konkurenci ze strany dopravců z Perského zálivu,“ řekl serveru Business Traveller mluvčí Lufthansy Andreas Bartels.

„Jump nesmíte zaměňovat s novým dálkovým nízkonákladovým dopravcem, kterého představíme v polovině roku 2015,“ dodal Bartels. Zatímco Jump bude nabízet podobnou úroveň služeb jako Lufthansa, nízkonákladová společnost bude součástí jedné skupiny spolu s aerolinkami Ggermanwing se základnami v Kolíně nad Rýnem, Düsseldorfu a Mnichově a ještě více se zaměří na turisty.

Zaměstnanci ustoupili

I tak ale budou muset aerolinky Jump snižovat náklady. Lufthansa proto přišla s plánem, který představuje jasnou hrozbu pro piloty bojující proti snižování svých výsluhových penzí.

Lufthansa totiž zvažovala, že osm Airbusů A340 létajících pod značkou Jump poprvé v historii dálkových letů německé firny nebudou pilotovat její vlastní zaměstnanci. Ve hře byl pronájem letadel třetí straně, která je následně, tentokrát ale i s posádkou a zajištěním údržby, pronajímá zpět. Podle dřívějších zpráv týdeníku Spiegel měla zakázku získat švýcarská společnost PrivatAir.

Že by podobné hrozby mohla na stávkující piloty platit, ukázalo následující jednání s posádkami flotily A340. Zaměstnanci totiž přistoupili na snížení platů o 25 procent.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah