Lufthansa snížila čtvrtletní ztrátu, překonala odhady | E15.cz

Lufthansa snížila čtvrtletní ztrátu, překonala odhady

Airbus A319 aerolinek Lufthansa
Airbus A319 aerolinek Lufthansa
• 
ZDROJ: Aero Icarus, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá letecká společnost Lufthansa v prvním čtvrtletí snížila provozní ztrátu na 167 milionů eur (4,6 miliardy korun) z loňských srovnatelných 240 milionů eur. Ztráta byla přitom nižší, než čekali analytici. Hospodaření aerolinek podpořily levnější pohonné hmoty, firma ale dodala, že musí pokračovat ve snižování nákladů, zvlášť vzhledem k růstu výdajů na penzijní pojištění a zaměstnance.

Výsledky zahrnují i hospodaření divizí Swiss a Austrian Airlines. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters očekávali v průměru ztrátu 172 milionů eur. Tržby se zvýšily o 7,9 procenta na 6,97 miliardy eur (190,6 miliardy korun), z části díky oslabení eura. Jeho kurz vůči dolaru klesl o více než 11 procent. Čistý zisk pak činil 425 milionů eur ve srovnání se ztrátou 252 milionů eur před rokem.

Lufthansa už delší dobu vede spor s piloty kvůli předčasným odchodům do penze a kvůli expanzi nízkonákladových aktivit. Jednání s piloty i stávky byly pozastaveny po nehodě jednoho z letadel společnosti Germanwings, což je divize Lufthansy. Nehoda se stala koncem března a zahynulo při ní všech 150 lidí na palubě.

Nehoda podle Lufthansy měla krátkodobý dopad na rezervace divize Germanwings, neovlivnila však hlavní značku. Očekávané odškodné pro rodiny obětí by mělo pokrýt pojištění. Lufthansa se stejně jako například společnost Air France-KLM snaží snížit náklady, aby mohla lépe konkurovat firmám ze zemí Perského zálivu a Turecka a nízkonákladovým přepravcům v Evropě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah