Masakr na nebesích. Aerolinky drtí likvidační vlna | E15.cz

Masakr na nebesích. Aerolinky drtí likvidační vlna

Jiří Liebreich

Přes dvacet většinou nízkonákladových aerolinek zkrachovalo loni, další odpadlíci dolétali letos. A zřejmě bude ještě hůř. Naposledy došla hotovost německé Germanii, která podala insolvenční návrh začátkem týdne. V kontextu celého trhu letecké dopravy však představuje konec této aerolinky s třicetiletou historií jen malý střípek v mozaice nevyhnutelných krachů.

„Dobré časy končí. Aerolinkám rostou ceny paliva i ostatní náklady. Spousta se jich pustila do expanze pod dojmem dobrých časů. Příkladem je právě Germania. Rozlétala příliš mnoho linek, které se nezačaly ekonomicky vracet,“ vysvětluje Petr  Kováč, odborník na letecký průmysl z poradenské společnosti C-CorpFin. „Krachy menších aerolinek budou pokračovat i letos,“ dodává.

Vedle Germanie skončily na začátku roku britské aerolinky Flybe, které pohltilo konsorcium firem Virgin Atlantic, Stobart Group a Cyrus Capital Partners.

Do řady neúspěšných loni v září zabředla i pobočka polsko-litevské společnosti Small Planet, jež požádala o ochranu před věřiteli.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
Roční předplatnéod 1899 Kč

Roční rozšířené předplatné E15 Premium

Získáte cenově nejvýhodnější roční printové předplatné magazínů E15 Premium (8 ks), zaměřené na témata z oblasti ekonomiky a byznysu. Více o magazínech E15 Premium zde.
Čtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
Měsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!