Ministerstvo dopravy vypíše tendry na údržbu silnic za 1,3 miliardy | E15.cz

Ministerstvo dopravy vypíše tendry na údržbu silnic za 1,3 miliardy

rychlostní silnice R7
rychlostní silnice R7
• 
ZDROJ: Miaow Miaow - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo dopravy vypíše zakázky na zimní údržbu silnic prvních tříd v celkem 21 oblastech v Libereckém, Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském kraji a na Vysočině za 1,3 miliardy korun. Parametry tendrů na čtyřletou údržbu a běžné opravy ve vymezených úsecích silnic schválila vláda na svém pondělním jednání.

Současný záměr dopravního resortu navazuje na loňský pilotní projekt v Karlovarském a Zlínském kraji, kde už soutěž o zakázky na údržbu silnic prvních tříd ministerstvo vypsalo. Informace o vypsání nových tendrů sdělil ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Až dosud většinu zimní údržby na silnicích prvních tříd obstarávaly Správy a údržby silnic (SÚS), které zřizují kraje a jejich subdodavatelé. Výjimkou je Zlínský kraj, kde v loňském tendru zvítězila společnost AVE CZ, a Karlovarský kraj, kde pilotní zakázku na odklízení sněhu a běžné opravy vozovek obhájila Údržba silnic Karlovarského kraje.

Přímé otevření zakázek je lepší

Podle ministerstva dopravy se možnost otevřít zakázky soukromým firmám přímo, a nikoliv přes krajské správy, osvědčila. Cenové nabídky uchazečů v tomto zadávacím řízení potvrdily snížení cen u zimní a především u běžné údržby, aniž by byly ohroženy požadavky na bezpečnost a plynulost provozu, uvedl úřad. Dosažené ceny 77,5 milionu korun v případě Zlínského a necelých sto milionů v Karlovarském kraji představují za smluvní čtyřleté období zhruba pětinové snížení dosavadních nákladů, uvedlo dříve ministerstvo.

Současná zakázka se má týkat zhruba třetiny sítě silnic první třídy. Soutěž bude členěná do jednotlivých oblastí, které vždy udržuje čtyři až pět sypačů s tím, že každé z vozidel je počítáno pro údržbu zhruba 25 kilometrů silnice, doplnil Neřold. Ministerstvo bude moci čtyřletý kontrakt po dvanácti měsících vypovědět, pokud se resort rozhodne údržbu zajišťovat vlastními silami.

V Česku se aktuálně nachází na 6,5 tisíce kilometru silnic prvních tříd. Dálnice a část rychlostních silnic spravuje prostřednictvím vlastních správ Ředitelství silnic a dálnic. Silnice druhých a třetích tříd spravují kraje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah