Minuta ticha a pak potlesk. Z bruselského letiště se po útocích opět létá

Bruselské letiště

Bruselské letiště Zdroj: CTK

Z bruselského letiště Zaventem dnes vzlétlo první letadlo s cestujícími od teroristických útoků z 22. března. Odlet do Faro na jihu Portugalska provázel potlesk padesátky zaměstnanců letiště a leteckých společností, kteří o chvilku dříve minutou ticha uctili památku obětí. Dnes mají následovat ještě dva pasažérské lety, do Atén a Turína. Částečné obnovení provozu provázejí podle tiskových agentur přísná bezpečnostní opatření a nové kontroly při odbavování cestujících.

Dnes mají následovat ještě dva pasažérské lety, do Atén a Turína. Částečné obnovení provozu provázejí podle tiskových agentur přísná bezpečnostní opatření a nové kontroly při odbavování cestujících. První spoj do Prahy by podle mluvčí letiště Václava Havla Mariky Janouškové měl odletět v pondělí vpodvodvečer.

Tři dnešní lety označil šéf letiště Arnaud Feist za „signál naděje“ po „nejtemnějších dnech v historii letectví v Belgii“. Ale potrvá ještě dlouhé měsíce, než se letiště bude moci vrátit k plnému provozu. Letiště Zaventem obvykle obslouží 600 letů denně, připomněla agentura AP a dodala, že v únoru letiště odbavilo 1,5 milionu cestujících.

Teroristické útoky

Letiště bylo uzavřeno pro osobní lety od 22. března, kdy dvojice sebevražedných atentátníků zdevastovala odletovou halu. O hodinu později se třetí sebevrah odpálil v bruselském metru. Útoky si vyžádaly více než tři desítky mrtvých a přes tři stovky zraněných. Podnikla je stejná teroristická skupina napojená na Islámský stát, která o čtyři měsíce dříve udeřila v Paříži.

Skromné znovuobnovení provozu má symbolizovat návrat k normálnosti ve vzdušném přístavu, představujícím plíce belgické ekonomiky. Letiště tvoří dvacet tisíc pracovních příležitostí ve 260 podnicích. Od pondělka se má provoz postupně rozšiřovat, s obnovením letů nejen Brussels Airlines, ale i dalších leteckých společností a do vzdálenějších destinací. K odletům přibudou přílety.

Plný výkon na konci roku

Pražské letiště má podle Janouškové zkoordinován s Bruselem na pondělí jeden let, který by měl do Prahy přiletět v 18:00 a 40 minut nato vyrazit zpět na letiště Zaventem. „Pokud to tak zůstane, aerolinka to může vždy změnit na jiné letiště. Provoz bude probíhat velmi omezeně,“ řekla Janoušková. Aktuálně se podle ní létá do Belgie hlavně přes Antverpy a nizozemský Amsterodam, odkud je spojení rychlovlakem do Bruselu.

Náprava škod v odletové hale, kde výbuchy rozbily skleněné tabule a poškodily sloupy, si ale vyžádá větší opravy. Prozatím byla zřízena náhražka v podobě velkých stanů. V těchto podmínkách je možné odbavit okolo 800 pasažérů za hodinu, což odpovídá šesti letům a sotva pětině normální kapacity.

„Naším cílem je dosáhnout maximální možné kapacity pro odlety na dovolené na přelomu června a července,“ vysvětlil Feist. Podle médií ale letiště v nejlepším případě dosáhne 40 procent své obvyklé kapacity a k plnému výkonu se vrátí až na konci roku.

Bezpečnostní opatření

Odbavuje se za nových bezpečnostních opatření, která byla pod hrozbou stávky dohodnuta během naléhavého jednání vlády s policejními odbory. Do dočasné odbavovací haly budou smět vstoupit jen lidé s letenkami a osobními doklady a jejich zavazadla budou ještě před vstupem kontrolována. Letiště není dostupné hromadnou dopravou, jen osobními auty a taxíky.

Uzavření letiště pro osobní lety - nákladní doprava byla po atentátech rychle obnovena - těžce dolehlo na turistické odvětví. Míra obsazenosti bruselských hotelů během posledních 12 dnů klesla na polovinu. Brussels Airlines tratí každý den pět milionů eur (asi 135 milionů korun).

Proč sahají kořeny pařížského teroru do Belgie?