Mýtné zdraží o desetinu. Není důvod, silnice se nezlepšily, tvrdí dopravci | E15.cz

Mýtné zdraží o desetinu. Není důvod, silnice se nezlepšily, tvrdí dopravci

Mýtná brána na dálnici u Řitky u Prahy.
Mýtná brána na dálnici u Řitky u Prahy.
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda chystá od příštího roku zdražení mýtného pro nákladní auta, přičemž ceny půjdou nahoru až o deset procent. Ministerstvo dopravy hodlá tímto nepopulárním opatřením získat 600 milionů korun na další stavby. Podle autodopravců pro takové zdražení ale neexistuje důvod, protože infrastruktura se za poslední roky stejnou měrou nezlepšila.

„Teď je ta doba, kdy zdražení musí přijít, protože začaly klesat výběry do fondu dopravní infrastruktury,“ řekl České televizi šéf odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Milan Dont. Zvýšení podle něj kopíruje kumulativně inflaci, která nebyla v minulých letech využita.

Sdružení dopravců Česmad Bohemia se zdražením nesouhlasí. „My nevidíme důvod, aby se mýtné zvedalo téměř o deset procent. Rozhodně se za ty čtyři roky o deset procent nezlepšila infrastruktura,“ uvedl tajemník sdružení Martin Felix.

Mýtné se v Česku platí od roku 2007 a zdražovalo se už dvakrát. Dopravci ale podle ČT postupně přešli na ekologičtější auta plnící emisní normu Euro 5, pro kterou stále platí původní ceny - u kamionů asi čtyři koruny za kilometr.

Elektronické mýtné se v Česku vybírá na zhruba 1300 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a 180 kilometrech silnic první třídy. Loni se na mýtném vybralo zhruba 8,55 miliardy korun, od zahájení provozu téměř 50 miliard. Mýtné platí od roku 2007 vozidla nad 12 tun a od roku 2010 také vozy nad 3,5 tuny, v roce 2011 přibyla zvýhodněná kategorie pro autobusy.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah