Nádraží už nebudou uklízet zaměstnanci. Dráhy vypisují tendr za 700 milionů | E15.cz

Nádraží už nebudou uklízet zaměstnanci. Dráhy vypisují tendr za 700 milionů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Dominik Bachurek, Sedmicka

Hana Boříková, Euro

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České dráhy jsou další ze státních institucí, která plánuje předat správu svých objektů do rukou soukromých firem. Údržbu a úklid budov železničářů včetně nádraží zajistí vítězové šesti tendrů v celkové hodnotě 700 milionů korun. Kontrakty uzavřou na tři roky.

„Zhruba před třemi lety jsme takto centralizovali údržbu budov, a protože se tento postup osvědčil, na další období soutěžíme centrálně nejen údržbu, ale přidali jsme k ní i úklid veřejných prostor. Doposud byl úklid řešen zčásti našimi zaměstnanci a zčásti různými externími dodavateli,“ říká Radek Joklík z tiskového oddělení Českých drah. Soutěže vycházejí z členění Regionálních správ majetku ČD, je jich tedy jen šest, ale pokrývají celé území státu.

Spolupráci s privátním sektorem na poli facility managementu hodlá ve velkém odzkoušet ministerstvo práce a sociálních věcí. Obří tendr finančním objem, ale i rozsahem služeb, chce vypsat dle informací Hospodářských novin v průběhu léta. Půjde o dvě miliardy korun a soukromá firma zajistí vše, co souvisí se správou a provozem budov od evidence majetku, ostrahy, úklidu, nákupu energií až po sekání trávy. Pokud neskončí tendr u ministra Drábka fiaskem, pravděpodobně se o totéž pokusí obrana. Dosud veřejný sektor spoléhal při zajištění facility managementu spíše na vlastní síly nebo jej řešil najímáním firem pro různé objekty a na jednotlivé dílčí části zvlášť – například strážních služeb, úklidových nebo správcovských firem.

„Sdružené nákupy se vyplatí u služeb, například při hromadném nákupu elektrorevizí, i u materiálu, třeba u žárovek. Efektivita se projeví především u personálu, když nebude muset být na každou budovu vlastní správce a údržbář,“ říká Zdeněk Švanda, předseda představenstva společnosti Strabag PFS. Stát podle něho zatím nemá žádnou koncepci nakládání s nemovitostmi a s jejich provozem.

V minulosti uvažovalo o objednávce komplexnějších facility služeb ministerstvo zemědělství. Soutěž ministerstva zdravotnictví na kompletní správu vybraných nemovitostí vyhrála před dvěma lety firma ze skupiny Penta a získala kontrakt na 54 milionů korun. Firma Instalace Praha pracuje pro ministerstvo školství, když zajišťuje kompletní facility management Národní technické knihovny. Smlouva zní na bezmála 170 milionů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah